Arcybiskup do zadań specjalnych

W Watykanie ma powstać specjalna komisja rozpatrująca apelacje duchownych oskarżonych o tzw. delicta graviora. Członkiem Kongregacji Nauki Wiary, z przeznaczeniem do tej komisji, Ojciec Święty mianował argentyńskiego arcybiskupa José Luisa Mollaghana.

W Watykanie ma powstać specjalna komisja rozpatrująca apelacje duchownych oskarżonych o tzw. delicta graviora. Chodzi najcięższe przestępstwa popełnione przeciw moralności czy przy sprawowaniu sakramentów, w tym m.in. poważne nadużycia seksualne. Osądzaniem takich czynów zajmuje się Kongregacja Nauki Wiary. Członkiem tej dykasterii, z przeznaczeniem do wspomnianej komisji, Ojciec Święty mianował argentyńskiego arcybiskupa José Luisa Mollaghana.

Dotychczasowy metropolita Rosario jest osobą dobrze znaną obecnemu Papieżowi. Urodzony 68 lat temu w Buenos Aires duchowny, był tam przez kilka lat biskupem pomocniczym razem z Jorge Bergoglio, który następnie został jego ordynariuszem. Był też sekretarzem generalnym Argentyńskiej Konferencji Biskupów. W diecezji i w episkopacie biskup, a później arcybiskup Mollaghan zajmował się sprawami organizacyjno-prawnymi. Jest znawcą prawa kanonicznego, które studiował w Rzymie, uzyskując doktorat na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, a wykładał na Uniwersytecie Katolickim Argentyny. Wiedza i doświadczenie w tym zakresie przydadzą mu się teraz w Watykanie w komisji, która zajmie się sprawami księży odwołujących się od oskarżeń o najcięższe przestępstwa.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg