Pielgrzymi na półmetku

Do Łagiewnik coraz bliżej - za pątnikami dzień pełen wrażeń, skąpany w upalnym słońcu. Szli ze swoimi patronami i rozmawiali o Bożym Miłosierdziu w bajkowym krajobrazie Beskidów.

Druga Pielgrzymka Diecezji Bielsko-Żywieckiej wyruszyła do Łagiewnik 30 kwietnia z bielskiego Hałcnowa. Ponad 1100 pątników dojdzie do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w sobotę. Tam na uroczystej Mszy św. bp Roman Pindel, ordynariusz bielsko-żywiecki, dokona zawierzenia diecezji Bożemu Miłosierdziu.

Drugiego dnia pielgrzymi wyruszyli po porannych Mszach św. w Malcu, Witkowicach i Nidku, by przez Wieprz, bajkowe pejzaże w pobliżu Tomic i Babicy dość do Wysokiej, gdzie przygotowano dla nich koncert "Pielgrzymogranie".

Podobnie jak dzień wcześniej, po drodze doświadczyli wspaniałej gościny, jakiej udzielili im członkowie Akcji Katolickiej w Wieprzu koło Andrychowa i gospodynie z Tomic, już na terenie archidiecezji krakowskiej.

Każdy grupa realizowała także swój własny program dnia. W grupie św. Faustyny, której przewodnikiem jest ks. Tomasz Sroka, cały dzień był poświęcony Wyobraźni Miłosierdzia, o którą apelował  Papież Jan Paweł II.

O różnych wymiarach miłosierdzia mówili pielgrzymom tej grupy - jej przewodnik, młodzi z Kęt, którzy popularyzują ideę pośmiertnego oddawania organów poprzez m.in. rozdawanie oświadczeń woli; byli także maltańczycy - przedstawiciele Maltańskiej Służby Medycznej, którzy opowiadali o swojej codzienności.

Pielgrzymi słuchali też fragmentów "Dzienniczka" św. Faustyny, jak każdego dnia, razem odmawiali Koronkę do Bożego Miłosierdzia, odprawiali nabożeństwo majowe.

Ale pątnicze życie w drodze do Łagiewnik, to także chwile, które zaskakiwały tych, którzy pielgrzymują pierwszy raz - w grupie św. Faustyny był koncert życzeń z polskimi szlagierami lat 70. i 80.

A  rozpoczęła go piosenka... „Kawiarenki” znana z repertuaru Ireny Jarockiej! Były też szaleństwa taneczne na stadionie LKS Babica, gdzie ramię w ramię tańczyły pątniczki z klerykami i ratownikami Maltańskiej Służby Medycznej.

Palące słońce i upał sprawiły, że dużo pracy mieli maltańczycy jeżdżący karetkami. Około 40 osób czuło się na tyle źle, że nie potrafili samodzielnie pokonać trasy drugiego dnia.

W Wysokiej czekali już na nich gospodarze i... "Pielgrzymogranie" - wieczorny koncert, który łączył trzy fundamenty pielgrzymki - Orędzie Bożego Miłosierdzia, Dziękczynienie za kanonizację Jana Pawła II i przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama