Papież: Musimy być nawzajem swymi sługami

W Wielki Czwartek 17 kwietnia papież Franciszek sprawował liturgię Wieczerzy Pańskiej w kaplicy rzymskiego ośrodka dla osób niepełnosprawnych i w starszym wieku zwanego "Małym Domem Opatrzności Bożej".

Oto polski tekst krótkich rozważań papieskich:

Wysłuchaliśmy tego, co Jezus uczynił podczas Ostatniej Wieczerzy. Jest to gest pożegnania, jest jakby dziedzictwem, które nam zostawia. On jest Bogiem, a stał się sługą, naszym służącym. I takie jest to dziedzictwo: również wy macie być sługami dla siebie nawzajem. A On poszedł tą drogą z miłości: także wy macie miłować się wzajemnie i służyć sobie w miłości. Oto spuścizna, którą pozostawił nam Jezus.

I ten gest umycia nóg ma wymowę symboliczną – wykonywali go niewolnicy, słudzy współbiesiadnikom, ludziom, którzy zasiadali do obiadu czy kolacji, gdyż wszystkie drogi były wówczas ziemne, toteż gdy ludzie przychodzili do domu, trzeba było je umyć. I Jezus wykonuje gest, robi coś, co było zadaniem niewolnika, sługi i to pozostawia nam jako swoją spuściznę. My mamy być sługami dla siebie nawzajem.

Dlatego Kościół w dniu dzisiejszym, wspominając Ostatnią Wieczerzę, podczas której Jezus ustanowił Eucharystię, włącza również do tej liturgii obrzęd umycia nóg, który przypomina nam, że mamy sobie nawzajem służyć.

Teraz ja dokonam tego gestu, ale my wszyscy w swych sercach pomyślmy o innych i pomyślmy o miłości, którą, jak mówi nam Jezus, mamy okazywać sobie nawzajem i pomyślmy też, jak możemy służyć innym osobom, gdyż Jezus pragnął tego od nas.

Wśród 12 osób, którym Ojciec Święty umył nogi, było 9 Włochów i troje cudzoziemców. Najmłodszy - zaledwie 16-letni Osvaldinho, pochodził z Zielonego Przylądka, był przykuty do wózka w wyniku nieszczęśliwego skoku do morza latem ub.r. Najstarszym byli Pietro i Angelica - oboje po 86 lat. 19-letni Marco walczy z rakiem mózgu. Inni cudzoziemcy to Libijczyk Hamed - muzułmanin i Giordana z Etiopii, niepełnosprawna.

Ośrodek, który gościł dzisiaj Ojca Świętego, prowadzi od 2003 Fundacja bł. ks. Karola Gnocchiego (1902-56); liczy 150 miejsc, w tym 60 przeznaczonych dla osób niesamodzielnych, wymagających stałej opieki fachowej, 40 dla osób pobytu dziennego i 20 dla osób przechodzących rehabilitację domową

Przed rokiem w Wielki Czwartek Franciszek odprawił liturgię Wieczerzy Pańskiej w rzymskim więzieniu dla nieletnich „Casal del Marmo”. Umył wówczas stopy 12 osadzonym tam osobom różnych narodowości i religii, w tym 2 dziewczętom - jednej z Włoch i jednej z Serbii - muzułmance.

 

«« | « | 1 | 2 | » | »»

Reklama

Reklama