Nowy szef Papieskiej Akademii

Pracami Akademii pokieruje prof. Margaret Scotford Archer. Angielka jest założycielem tej papieskiej jednostki zajmującej się zagadnieniami nauk społecznych, ekonomicznych, politycznych i prawnych.

Celem Akademii jest wypracowywanie elementów przydatnych w rozwijaniu nauki społecznej Kościoła i badanie jej zastosowania we współczesnych społeczeństwach. Jej członkiem jest m.in. Hanna Suchocka.

Prof. Margaret Scotford Archer urodziła się 20 stycznia 1943 roku. Studiowała na Uniwersytecie Londyńskim. Jej nauczycielem był m.in. filozof Karl Popper. Przez wiele lat wykładała socjologię na Uniwersytecie w Warwick w Wielkiej Brytanii. Obecnie jest profesorem l'Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne, w Szwajcarii.

W socjologii reprezentuje nurt realizmu krytycznego. Zajmuje się m. in, kwestiami edukacji. W latach 1986-1990 była przewodniczącą Międzynarodowego Stowarzyszenia Socjologicznego. W Polsce w ubiegłym roku, nakładem wydawnictwa Nomos, ukazała się jej książka „Człowieczeństwo. Problem sprawstwa”, o fundamentalnym znaczeniu dla współczesnych sporów socjologicznych.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama