Współtwórca kościoła Sagrada Famillia nie żyje

W wieku 87 lat zmarł w swojej rodzinnej Barcelonie hiszpański rzeźbiarz i malarz Josep Maria Subirach. Był jednym z najbardziej znanych współczesnych twórców Hiszpanii. Zasłynął przede wszystkim jako autor fasady męki Pańskiej w największej świątyni Barcelony – Sagrada Familia. Nad swoim dziełem, składającym się z ponad stu rzeźbionych w kamieniu figur oraz czterech metalowych bram, pracował przez 20 lat.

Nowoczesne linie dzieła Subiracha wyraźnie kontrastują ze starszymi, utrzymanymi w realistycznym stylu figurami zaprojektowanymi przez słynnego architekta bazyliki, Antonio Gaudiego (1852-1926). Dlatego fasada spotyka się z krytyką pewnych kręgów świata sztuki.

Budowany od blisko 130 lat kościół Sagrada Familia w Barcelonie, zaprojektowany przez Antonio Gaudiego, jest jedną z najbardziej niezwykłych świątyń na świecie. Zgodnie z założeniami miał to być neogotycki kościół na planie krzyża. W 1882 r. rozpoczęto budowę, którą początkowo kierował architekt Francisco de Paula del Villar. Następnie, w 1883 r., kierownictwo objął Antonio Gaudí. Porzucił dotychczasowe plany i rozpoczął budowę według własnej wizji. Zamiast tego, co było w pierwotnych założeniach, budowla przybrała szalone, wręcz futurystyczne kształty. Gaudi zmarł tragicznie w 1926 r. pod kołami tramwaju. Pochowano go w krypcie, w której obecnie odprawia się Msze św.

Świątynia miała być swego rodzaju aktem wiary – uwiecznionym w kamieniu „hymnem do Boga”. Za życia Gaudiego powstała wschodnia fasada Narodzenia z trzema portalami: Wiary, Nadziei i Miłości. Konsekrował ją 7 listopada 2010 roku papież Benedykt XVI.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama