Nowa modlitewna aplikacja mobilna

Na rozpoczynających się w piątek w Warszawie Targach Mobilnych jezuici prezentują swój projekt „Modlitwa w drodze”. Ich stoisko można znaleźć wśród firm z branży nowych technologii.

Zachęcają nie tylko do korzystania ze strony internetowej z podcastami (nagraniami wprowadzeń do medytacji), ale także uruchomionych w Środę Popielcową aplikacji na telefony komórkowe. – Chcemy pokazać, że modlitwa nie jest archaizmem, proponowana przez nas „Modlitwa w drodze” to modlitwa człowieka mobilnego – podkreśla Piotr Chydziński SJ.

Każda modlitwa „w drodze” to 10 minutowe rozważanie bazujące na Ewangelii. Rozpoczyna się od wysłuchania Słowa Bożego, kilku myśli komentarza, aby potem słuchając muzyki odnieść je do swojego życia. Taka modlitwa ma pomóc odnaleźć Boga, który jest obecny w każdym momencie naszego życia. Modlić się to słuchać Pana Boga, mówić z Nim, a owoce wprowadzać w czyn – wskazują jezuici. Wprowadzenia do modlitwy można znaleźć pod adresem: modlitwawdrodze.pl

Jezuici są na Targach Mobilnych gdyż, jak mówią, z „Modlitwą w drodze” chcieli dotrzeć do jak największej ilości ludzi, zarówno tych w Kościele, jak też poszukujących. - Modlitwa niejako wychodzi do nich. Taka jest zresztą idea „Modlitwy w drodze” – wyjście z duchowością ignacjańską do wszystkich – podkreśla w rozmowie z KAI Piotr Chydziński SJ, szef „Modlitwy w drodze”.

Skoro możliwości dotarcia poszerzyły się, pomyśleliśmy, że warto stworzyć coś więcej, już nie tylko stronę internetową przystosowaną do wszystkich platform: telefonów komórkowych, tabletów, komputerów ale wyjść z aplikacjami mobilnymi na telefony komórkowe gdyż jest to coraz bardziej rozwijający się rynek – opowiada młody jezuita.

Od Środy Popielcowej działa aplikacja „Modlitwy w drodze”. Jest ona owocem współpracy jezuitów i firm informatycznych, które pomagały im przy ich tworzeniu. – Te aplikacje to przeniesienie strony internetowej do telefonu komórkowego, ale z rozszerzeniem jej możliwości – wyjaśnia Chydziński SJ. Dzięki aplikacji w telefonie komórkowym można już bezpośrednio offline odsłuchiwać propozycje do modlitwy na dany dzień, gdziekolwiek się jest, w jakimkolwiek miejscu na świecie można mieć przy sobie „Modlitwę w drodze”.

Szef „Modlitwy w drodze” zwraca też uwagę, iż aplikacje mobilne pozwalają ludziom pozostawać w codziennym kontakcie z Bogiem, poprzez tę modlitwę. Użytkownicy codziennie mogą sobie zaplanować na nią czas - ok. 15 minut i rozwijać relację z Bogiem poprzez medytację Słowa Bożego – dodaje.

Jezuici przyjechali z Krakowa na Targi Mobilne, gdyż uznali – jak opowiada szef „Modlitwy w drodze”, że dobrze byłoby być obecnym w świecie mediów, nowych technologii, ludzi, którzy na co dzień tym się zajmują, tworzą aplikacje i różne narzędzia.

- Chcemy pokazać, że modlitwa nie jest archaizmem, nie jest przeżytkiem ale jest to coś tak bliskiego, że nawet na Targach Mobilnych na Stadionie Narodowym w Warszawie można ją znaleźć – zapewnił jezuita. Będziemy chcieli pokazać to, że można się modlić w każdym miejscu, mając przy sobie telefon komórkowy i naszą aplikację, również w ten sposób można odnajdywać Boga w różnych miejscach.

- Na naszym stoisku będziemy chcieli zaprezentować możliwości aplikacji, które przygotowaliśmy na systemy Android i iOS. Oprócz tego, również stronę internetową, która też jest przygotowana pod przeglądarki internetowe, tablety i telefony komórkowe. A przede wszystkim chcemy pokazywać, że Kościół nie jest skostniały, ale rzeczywisty, żywy, obecny w życiu ludzi i mobilny. Proponowana przez nas „Modlitwa w drodze” to modlitwa człowieka mobilnego. Wiara rodzi się ze słuchania, również na słuchawkach można mieć wprowadzenia do modlitwy – mówi Chydziński SJ.

Ze statystyk udostępnionych KAI przez szefa „Modlitwy w drodze”, codziennie korzysta z niej ok. 12 tys. użytkowników. Średnia ilość codziennych ściągnięć plików po wprowadzeniu aplikacji to 17 tys. (w tym aplikacje, telefony, strona i podcasty) i ta liczba wciąż wzrasta. Rekordowym dniem był 10 marca br. kiedy zanotowano aż 23 tys. pobrań plików.

Ponadto od Środy Popielcowej - 5 marca, kiedy zostały uruchomione aplikacje android i iOS, pobrano je ok. 8 tys. razy, a ilość pobrań rośnie z dnia na dzień.

Targi Mobilne odbywają się w dniach 21-22 marca na Stadionie Narodowym w Warszawie. Dla zwiedzających otwarte są w godzinach od 10 do 18. Jezuitów z „Modlitwy w drodze” można spotkać przy stoisku Towarzystwa Jezusowego w Polsce, pod numerem B3.

Warszawskie Targi przeznaczone są dla branży mobile - podmiotów świadczących usługi elektroniczne. Organizatorem imprezy jest Fundacja Polak 2.0.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama