Rzym: pielgrzymka duszpasterzy polskiej emigracji

W ostatnich dniach Roku Wiary z pielgrzymką do grobów apostołów Piotra i Pawła przybyli duszpasterze polskiej emigracji z całego świata. Przez cztery dni będą dzielić się doświadczeniami pracy na obczyźnie, a także wspólnie modlić się i przemierzać najważniejsze miejsca Wiecznego Miasta.

O celach pielgrzymki mówi jej organizator, delegat episkopatu ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz.

„Pierwszym motywem zorganizowania tego rodzaju pielgrzymki był Rok Wiary, a więc motywacja ściśle duchowa i religijna. Chcemy jako kapłani u grobu św. Piotra i bł. Jana Pawła II, również przebywając w Bazylikach Wielkich Rzymu pogłębić naszą wiarę, pomodlić się za naszą posługę wśród polskich emigrantów i równocześnie pomodlić się za tych, wśród których żyjemy i których posługą duszpasterską obejmujemy.

Drugi motyw jest bardziej „emigracyjny”, związany z integracją tego środowiska. Sądzę, że bardzo ważną jest rzeczą, żeby również duszpasterze spotykali się ze sobą, wymieniali swoje doświadczenia, rozmawiali ze sobą. Tego rodzaju spotkania na pewno będą mieć wpływ również na codzienną ich pracę.

Kolejnym argumentem i motywem, który stoi za organizacją tej pielgrzymki, jest więź z Kościołem powszechnym. Polscy księża, pracujący w różnych krajach, mają kontakt z polskim Kościołem, z polskimi biskupami, ale również z biskupami miejscowymi, czyli to doświadczenie Kościoła powszechnego może jest większe nawet niż w kraju. Stąd zależało nam bardzo by w czasie tych kilku dni spotkać się z przedstawicielami kongregacji, by w ten sposób poczuć bliskość Kościoła powszechnego” – powiedział bp Lechowicz.
 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg