Po raz trzeci 22 października Kościół w Polsce obchodzi liturgiczne wspomnienie bł. Jana Pawła II.
Właśnie tego dnia przypada rocznica inauguracji jego pontyfikatu. Dziś Msze święte odprawiane są według specjalnego formularza mszalnego a księża ubierają biały ornat. Natomiast w miastach, których patronem jest bł. Jan Paweł II: Wadowicach, Świdnicy i Obornikach Wielkopolskich liturgiczne obchody mają rangę uroczystości.
Wspomnienie obowiązkowe bł. Jana Pawła II obejmuje tylko diecezję Rzymu oraz wszystkie diecezje polskie, ale oficjalny kult bł. Jana Pawła II rozszerza się także na inne diecezje. Do Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów napływa coraz więcej próśb, najwięcej z Hiszpanii i Europy Środkowowschodniej o włączenie do kalendarza liturgicznego różnych diecezji obchodów ku czci bł. Jana Pawła II. Zgodę na celebrację liturgicznego wspomnienia dowolnego papieża Polaka w dniu 22 października otrzymała m.in. diecezja Cartagena w południowo-wschodniej Hiszpanii.
Wspominając bł. Jana Pawła II Kościół modli się dziś do Boga „bogatego w miłosierdzie” „abyśmy dzięki jego nauczaniu z ufnością otworzyli nasze serca na działanie zbawczej łaski Chrystusa, jedynego Odkupiciela człowieka”.
Papież Jan Paweł II został beatyfikowany 1 maja 2011 r. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się 28 czerwca 2005 r. – niespełna trzy miesiące po śmierci. W 2009 r. papież Benedykt XVI podpisał dekret o uznaniu heroiczności cnót papieża Polaka, który zamknął zasadniczą część jego procesu beatyfikacyjnego. Decyzja o beatyfikacji 1 maja 2011 r. została ogłoszona w styczniu tego roku w Rzymie. Liturgiczne wspomnienie Jana Pawła II wyznaczono na 22 października.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.