Niezidentyfikowani napastnicy ostrzelali w niedzielę wieczorem uczestników ceremonii śłubnej przed jednym z koptyjskich kościołów na przedmieściach Kairu. Co najmniej 3 osoby poniosły śmierć a 9 zostało rannych - poinformowały egipskie służby bezpieczeństwa.
Napastnicy na motocyklach strzelali na oślep do ludzi wychodzących z kościoła. Nie wiadomo czy ofiary śmiertelne to chrześcijanie.
Koptyjscy chrześcijanie stanowią ok. 10 proc. ludności Egiptu, której przytłaczającą większość stanowią muzułmanie - sunnici. Przez wieki współistnienie obu społeczności układało się pokojowo, mimo okresowych wzrostów napięcia.
Sytuacja pogorszyła się znacznie po obaleniu przez armię 3 lipca br. islamskiego prezydenta Mohameda Mursiego. Od tego momentu rozpoczęła się seria najgwałtowniejszych od lat ataków na kościoły i mienie chrześcijan.
Część fundamentalistów islamskich oskarża chrześcijan o współudział w obaleniu Mursiego.
"Służy jedności wszystkich członków jednego Ciała Chrystusa.”
We wtorek odbyła się szósta kongregacja generalna kardynałów.
Bazylika Matki Bożej Większej zajmuje szczególne miejsce na sakralnej mapie Rzymu.
Chodzi o wyższą niż przewidziano liczbę kardynałów elektorów, a także o uprawnienia kard. Becciu.