Słowacja: obradują Kościoły wschodnie Europy

W Koszycach na Słowacji odbywa się spotkanie biskupów katolickich Kościołów wschodnich z 13 krajów Europy. Obok grekokatolików są tam przedstawiciele obrządku maronickiego, chaldejskiego i ormiańskiego.

W spotkaniu, któremu patronuje CCEE a które ma ubogacić trwający jeszcze na Słowacji Rok Jubileuszowy śś. Cyryla i Metodego uczestniczy przewodniczący Rady, węgierski kard. Peter Erdo a z Watykanu emerytowany kard. Jozef Tomko oraz sekretarz Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich arcybiskup Cyril Vasiľ. Ponad trzydziestu hierarchów i wielu wybitnych uczonych zaproszonych na konferencję zastanawiać się będzie nad współczesnym wykorzystaniem dziedzictwa apostołów Słowian na płaszczyźnie inkulturacji i ewangelizacji kultury.

W programie spotkania znajdą się oczywiście także uroczystości liturgiczne m.in. w greckokatolickiej katedrze Narodzenia Najświętszej Bogarodzicy w Koszycach i w Bazylice Mniejszej w Michalowcach – pomyślano też o wymiarze ekumenicznym spotkania organizując sakralny koncert w koszyckim Teatrze Narodowym.

Przypomnijmy, że do obrządku grecko-katolickiego na Słowacji przyznaje się ponad 200 tys. obywateli, co stanowi około 4% ogółu mieszkańców. Administracja tegoż Kościoła obejmująca wiernych całego kraju, to metropolia w Preszowie z arcybiskupem Janem Babjakiem SJ oraz dwie diecezje w Koszycach i Bratysławie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg