6 października w Tomsku na Syberii dobiegły końca uroczystości związane z jubileuszem 180-lecia wybudowania kościoła pod wezwaniem Opieki Matki Bożej. Świątynia została wzniesiona przez Polaków i jest najstarszym kościołem katolickim w syberyjskiej części Rosji.
Uroczystości rozpoczęła Msza św. w piątek wieczorem. Po niej konferencję na temat trudnych wątków historii Kościoła katolickiego, zwłaszcza związanych z inkwizycją, wygłosił Mark Gumierow.
W sobotę, po porannej Mszy św., zainaugurowano „Dzień otwartych drzwi”. Każdy odwiedzający kościół i pomieszczenia parafialne miał okazję do osobistego spotkania z miejscowymi duszpasterzami, prowadzonymi tu formami pracy pastoralnej i do nawiązania kontaktów z wiernymi parafii Opieki Matki Bożej. Po południu konferencję o historii katolickiej świątyni w Tomsku wygłosił o. Stefan Lipke SJ. Po wieczornej Mszy św. odbył się koncert chóru parafialnego oraz młodzieżowego i dziecięcego zespołu muzyki religijnej.
Centralnym punktem uroczystości była niedzielna suma pod przewodnictwem ordynariusza diecezji Przemienienia Pańskiego w Nowosybirsku bpa Josepha Wertha, podczas której udzielił on sakramentu bierzmowania. Na zakończenie uroczystości dokonano podsumowania konkursu zatytułowanego „Nasza świątynia ma 180 lat”.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.