Jubileusz 180-lecia powstania kościoła w Tomsku

6 października w Tomsku na Syberii dobiegły końca uroczystości związane z jubileuszem 180-lecia wybudowania kościoła pod wezwaniem Opieki Matki Bożej. Świątynia została wzniesiona przez Polaków i jest najstarszym kościołem katolickim w syberyjskiej części Rosji.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w piątek wieczorem. Po niej konferencję na temat trudnych wątków historii Kościoła katolickiego, zwłaszcza związanych z inkwizycją, wygłosił Mark Gumierow.

W sobotę, po porannej Mszy św., zainaugurowano „Dzień otwartych drzwi”. Każdy odwiedzający kościół i pomieszczenia parafialne miał okazję do osobistego spotkania z miejscowymi duszpasterzami, prowadzonymi tu formami pracy pastoralnej i do nawiązania kontaktów z wiernymi parafii Opieki Matki Bożej. Po południu konferencję o historii katolickiej świątyni w Tomsku wygłosił o. Stefan Lipke SJ. Po wieczornej Mszy św. odbył się koncert chóru parafialnego oraz młodzieżowego i dziecięcego zespołu muzyki religijnej.

Centralnym punktem uroczystości była niedzielna suma pod przewodnictwem ordynariusza diecezji Przemienienia Pańskiego w Nowosybirsku bpa Josepha Wertha, podczas której udzielił on sakramentu bierzmowania. Na zakończenie uroczystości dokonano podsumowania konkursu zatytułowanego „Nasza świątynia ma 180 lat”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg