Czy w Europie jest miejsce dla Boga?

Bóg i państwo. Europa między świeckością a laicyzmem... - temu tematowi poświęcone są obrady sesji plenarnej Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE) trwające od 3 do 6 września w stolicy Słowacji.

Uznanie dla wkładu wnoszonego przez europejskie episkopaty w refleksję nad tematem świeckości wyraził Papież Franciszek. Ceni on szczególnie – czytamy w przesłaniu, które wystosował kardynał sekretarz stanu Tarcisio Bertone – „posługę, którą Kościoły lokalne pełnią wobec mieszkańców naszego kontynentu, promując kulturę łączącą w stałej harmonii wiarę i rozum, prawdę i wolność”.

W toczących się w Bratysławie obradach bierze udział wiceprzewodniczący Rady Konferencji Biskupów Europy abp Józef Michalik. Zapytaliśmy go o znaczenie podejmowanej tam problematyki.

„Ten temat – powiedział abp Michalik – bardzo się łączy z tym, że są to czasy nowej ewangelizacji Kościoła, że Kościół nie chce pomijać żadnego środowiska, ale jednocześnie chce powiedzieć, że gdzie jest chrześcijanin, gdzie żyją chrześcijanie, tam jest miejsce dla Pana Boga, dla świadectwa dawanego Ewangelii i Chrystusowi. Wszyscy biskupi wypowiedzieli się, żeby refleksje w tym kierunku poprowadzić, żebyśmy zobaczyli, jak w poszczególnych krajach wygląda relacja tego, co świeckie, do tego, co nadprzyrodzone. Trzeba, żeby było miejsce, a będzie miejsce w sercach naszych zwykłych chrześcijan, ale także elit europejskich, jeśli Pan Bóg i te nadprzyrodzone wartości, ta pełnia człowieczeństwa zaistnieje jak zaistniała w sercach założycieli nowej Europy. To są kandydaci na ołtarze i dlatego do nich warto wracać i warto szukać tych prawdziwych życiodajnych źródeł dla Europy, która ciągle szuka swojej tożsamości. A negacja wiary, negacja chrześcijaństwa jest samodestrukcją, samozniszczeniem i trzeba dlatego szukać pozytywnych wartości, które mogłyby pomóc Europie oddychać pełną piersią także ludzi wiary, ludzi wierzących, ludzi dla których Chrystus jest Bogiem i człowiekiem, który daje sens naszemu życiu” – powiedział przewodniczący episkopatu Polski.

Wczoraj 4 października wieczorem uczestnicy sesji plenarnej Rady Konferencji Biskupów Europy modlili się w bratysławskim kościele trynitarzy za ofiary niesprawiedliwości i przemocy w Ziemi Świętej i o przywrócenie tam pokoju. Modlitewnemu czuwaniu przewodniczył biskup pomocniczy łacińskiego patriarchatu jerozolimskiego William Shomali. Przypomniał, że przez ostatnich 80 lat w ojczyźnie Zbawiciela było dziewięć wojen, a wciąż podejmowane i przerywane negocjacje pokojowe nie rozwiązały złożonych problemów. Jednak pokój jest możliwy – uważa palestyński hierarcha katolicki.

«« | « | 1 | » | »»
 • Dioklecjan
  06.10.2013 12:23
  A może to jednak temat jest postawiony niewłaściwie ?
  Dlaczego między świeckością a laicyzmem ?
  a nie np. laicyzmem a... Islamem .

  Dlaczego nie ? biorąc pod uwagę dynamikę
  rozwoju , tendencje do gdyby rzecz potraktować matematycznie to czeka nas nie laicyzacja , nie chrystianizacja ale islamizacja,
  ciąg matematyczny i tyle.

  A cóż maja wspólnego muzułmanie z uczniami
  Chrystusa [ tymi pierwszymi ] oni nie proszą
  cesarza o uznanie, o jego łaskę tylko SAMI NIE PYTAJĄC NIKOGO O ZGODĘ wprowadzają w życie
  zasady swojej religii.
  Oni nie pytają o zgodę Europę tylko zachowują się tak , jakby i Europa i świat były darowane im przez Pana ... Boga Wszechmogącego
  no... jeśli to słowo ma dla chrześcijan dzisiejszych jakiekolwiek znaczenie.

  Zaraz , zaraz a czy to nie mamy w k.k.
  Roku Wiary ?.. jakaś ona rachityczna.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.