Wkrótce obrady biskupów

8 i 9 października odbędzie się Zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Ustalono już jego tematykę.

Podczas obrad, które rozpoczną się we wtorek 8 października biskupi mówić będą o wizycie Episkopatu ad limina Apostolorum. Spotkanie polskich biskupów z papieżem Franciszkiem w Watykanie odbędzie się w dniach 1-8 lutego 2014 r. Wśród tematów obrad znalazły się też przygotowania do kanonizacji bł. Jana Pawła II, dziękczynienie za kanonizację, Światowy Dzień Młodzieży w Krakowie w 2016 r. i przypadające w tym samym roku obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Ponadto biskupi debatować będą m.in. o uporządkowaniu i ujednoliceniu kierunków nauk teologicznych w Polsce, sprawie dojrzałych powołań w naszym kraju oraz kwestii uboju rytualnego.

Jeśli chodzi o szybkie reagowanie na przypadki pedofilii, chodzi o aneksy do "Wytycznych dotyczących wstępnego dochodzenia kanonicznego w przypadku oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą niepełnoletnią poniżej osiemnastego roku życia". Wytyczne zostały zatwierdzone przez Konferencję Episkopatu Polski w marcu ub. roku. Obecnie dokument czeka na recognitio (zatwierdzenie) ze strony Stolicy Apostolskiej, a kiedy to nastąpi zostanie opublikowany w Aktach Konferencji Episkopatu Polski.

Na najbliższym zebraniu Episkopatu, biskupi najprawdopodobniej przyjmą trzy aneksy, które w szczegółowy sposób definiują poszczególne procedury i działania, a które obowiązywać będą wraz z "Wytycznymi". Aneksy te – jak poinformował KAI sekretarz generalny Episkopatu bp Wojciech Polak – zostały przygotowane przez Radę Prawną KEP, a zapoznali się też z nimi już wszyscy księża biskupi. Po zaaprobowaniu aneksów zostaną one przekazane do zatwierdzenia przez Stolicę Apostolską a następnie – podobnie jak "Wytyczne" – ogłoszone w „Aktach Konferencji Episkopatu Polski” i będą obowiązywać.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.