Papież przyjął na audiencji nowego ambasadora Polski przy Stolicy Apostolskiej. Piotr Nowina-Konopka spotkał się także z kard. sekretarzem stanu Tarcisio Bertone i złożył listy uwierzytelniające.
Po ceremonii w Pałacu Apostolskim udał się wraz z towarzyszącymi mu osobami do Bazyliki Watykańskiej, gdzie modlił się przed grobami św. Piotra oraz bł. Jana Pawła II.
Nowy przedstawiciel naszego kraju przy Watykanie urodził się 64 lata temu w Chorzowie na Górnym Śląsku. Jest żonaty i ma dwójkę dzieci. Studiował na Wydziale Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie w 1978 r. uzyskał doktorat z nauk ekonomicznych. Był tam adiunktem, a wcześniej asystentem w Politechnice Gdańskiej; wykładał też w Instytucie Teologicznym w Gdańsku i uczestniczył w powstaniu tamtejszego Klubu Inteligencji Katolickiej. Należąc od 1980 r. do „Solidarności”, był rzecznikiem prasowym Lecha Wałęsy, zaś przy Okrągłym Stole rzecznikiem tzw. strony społecznej. W latach 1991-2001 Nowina-Konopka był posłem na Sejm I, II i III kadencji z ramienia Unii Demokratycznej i Unii Wolności, brał udział w negocjowaniu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Należał do inicjatorów powstania Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana, której był w latach 2005–2006 prezesem. Ponadto pełnił funkcję rektora Kolegium Europejskiego w Natolinie. W Parlamencie Europejskim był kolejno dyrektorem ds. kontaktów z parlamentami krajowymi i z Kongresem USA.
Nowego ambasadora Polski przy Stolicy Apostolskiej zapytaliśmy o jego pierwsze wrażenia po spotkaniu z Papieżem Franciszkiem.
„Muszę powiedzieć, że szedłem przez te wszystkie sale z mocno ściśniętym gardłem. Zwłaszcza, że kluczowym punktem jest rozmowa z Ojcem Świętym, a nigdy go wcześniej nie spotkałem. Mam za sobą doświadczenie wielokrotnych rozmów z Janem Pawłem II, Polakiem, do którego wszyscy mieliśmy szalenie bliski stosunek. Przyznam, iż troszkę się obawiałem, że trzeba będzie coś przełamywać w relacjach w rozmowie ambasadora Rzeczpospolitej z obecnym Papieżem. Gruntownie się pomyliłem. To była rozmowa, która toczyła się tak, jakbyśmy się już wielokrotnie spotkali. Jego sposób bycia ośmiela do tego, żeby mówić o ważnych sprawach otwartym tekstem. I on też mówi otwartym tekstem. To była rozmowa, która mi dała ogromną odwagę do pełnienia mojej służby. Jestem nią bardzo przejęty. Myślę, że trudno mi ukryć to, iż do mikrofonu Radia Watykańskiego mówię z jeszcze trochę ściśniętym gardłem; proszę mi to wybaczyć, ale coś takiego zdarza się raz w życiu” – powiedział Nowina-Konopka.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.