Tu Karol Wojtyła złapał berło Maryi

15 sierpnia w Ludźmierzu odbędzie się uroczystość 50-lecia koronacji figury Matki Boskiej Ludźmierskiej. To oaza modlitwy, miejsce pojednania ludzi z Bogiem, ośrodek duszpasterskich inicjatyw - uważa metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Kard. Dziwisz będzie przewodniczył jubileuszowej sumie odpustowej, która odprawiona zostanie 15 sierpnia o godz. 11.30 przy ołtarzu polowym.

W słowie wystosowanym na tę uroczystość metropolita krakowski podkreślił, że czwartkowe obchody w sanktuarium ludźmierskim będą zwieńczeniem trzechletnich przygotowań i "wielkim świętem wszystkich czcicieli Królowej Podhala".

Przypomniał, że kardynałowi Karolowi Wojtyle zależało, by koronacja figury Matki Boskiej nie stała się tylko historycznym wydarzeniem, lecz była źródłem wielu nowych inicjatyw religijnych, duszpasterskich i kulturalnych. Dodał, że sanktuarium ludźmierskie faktycznie jest oazą modlitwy, miejscem pojednania ludzi z Bogiem, ośrodkiem, który wzbogaca religijne życie archidiecezji krakowskiej i polskiego Kościoła, a jednocześnie jest ważnym punktem odniesienia dla kultury i życia społecznego Podhala.

Proboszcz i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej ks. Tadeusz Juhas powiedział PAP, że trzy lata przygotowań do jubileuszu były czasem refleksji i modlitwy. "Wracamy do tych wydarzeń z 15 sierpnia 1963 roku, kiedy w tę duchową warstwę kultu wpisały się dwie potężne postacie: kard. Karola Wojtyły - bł. Jana Pawła II i prymasa Stefana Wyszyńskiego. Wracamy po to, by uczyć szanować to, co się wówczas wydarzyło w konfrontacji z systemem, jaki wtedy, w latach 60., ciemiężył naszą ojczyznę" - powiedział.

Ludźmierz to najstarsza osada na Podhalu. Już w 1234 r. osiedli w niej cystersi. W XIII w. zbudowano tam też pierwszą świątynię. Otaczana dziś szczególnym kultem figura Matki Bożej z Dzieciątkiem pojawiła się w ludźmierskim kościele około 1400 r. - nieznany jest ani jej fundator, ani miejsce powstania.

Obecna świątynia, utrzymana w stylu neogotyckim, powstała w II połowie XIX w., na miejscu rozebranego drewnianego kościoła, z którego przeniesiono rokokowy ołtarz z cudowną figurą.

15 sierpnia 1963 r. dzięki staraniom bp. Karola Wojtyły, prymas Polski kard. Stefan Wyszyński dokonał koronacji znajdującej się w Ludźmierzu cudownej figury Matki Boskiej, otoczonej szczególnym kultem religijnym Podhalan.

Według opowieści uczestników uroczystości, podczas procesji z ręki figury wysunęło się berło. Pochwycił je bp Wojtyła. Po latach, gdy został papieżem, odczytano to jako proroctwo. Podczas pielgrzymki do Polski w 1997 r. papież Jan Paweł II odprawił w Ludźmierzu nabożeństwo różańcowe, w którym uczestniczyło ponad 200 tys. pielgrzymów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama