30 września poznamy datę kanonizacji papieża

30 września papież Franciszek oraz konsystorz kardynałów rozstrzygną o terminie kanonizacji Jana Pawła II; możliwa jest data 24 listopada lub wiosenna, po Wielkanocy - ujawnił w piątek metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Jak mówił kardynał po powrocie z dni młodzieży w Rio de Janeiro, początkowo planowano na 8 grudnia wspólną kanonizację dwóch papieży związanych z Soborem Watykańskim II - błogosławionych Jana XXIII i Jana Pawła II.

Kard. Nycz przyznał, że polscy hierarchowie zwrócili się do papieża Franciszka z prośbą o przeniesienie terminu kanonizacji na termin niewypadający zimą, gdy dzień jest krótki i kiedy pielgrzymi mieliby łatwiej z dojazdem do Watykanu. Według kard. Nycza papież Franciszek życzliwie odniósł się do tej prośby, a decyzja zapadnie najpewniej 30 września, na zaplanowanym konsystorzu kardynałów. Zaznaczył, że polscy biskupi nigdy nie prosili o rozłączanie obu kanonizacji papieży związanych z Soborem Watykańskim II.

Kard. Nycz powiedział też, że w planowanych na lipiec 2016 r. w Polsce Światowych Dniach Młodzieży "będą partycypować wszystkie polskie diecezje", które zapewne przyjmą pielgrzymów przynajmniej na początkowy fragment. "Trudno przyjąć milion pielgrzymów w 700-tysięcznym mieście, jakim jest Kraków" - dodał.

Metropolita warszawski przypomniał także, że zaproszenia papieża do Polski przez Episkopat i prezydenta związane było z 1050 rocznicą chrztu Polski. "Trudno wyobrazić sobie, żeby nie było Poznania i Gniezna w tej pielgrzymce, ale wyrażam taką pokorną nadzieję, że papież Franciszek nie opuści także naszej Warszawy" - zaznaczył.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama