Ochrona środowiska i zrównoważony rozwój w nauczaniu Kościoła to temat konferencji urządzonej w Rio de Janeiro przez amerykańską organizację katolicką „Creatio”, która zajmuje się edukacją ekologiczną.
W wydarzeniu towarzyszącym Światowym Dniom Młodzieży w wzięło udział pół tysiąca osób. Rio de Janeiro było już dwukrotnie gospodarzem Szczytu Ziemi (1992, 2012 – Rio+20), podczas którego dyskutowano kwestie środowiska.
Zgodnie z Biblią życie ludzi jako Bożych stworzeń określają trzy podstawowe relacje: z Bogiem, z bliźnimi i z ziemią – zwrócił uwagę kard. Peter Turkson, gość specjalny konferencji. Wczoraj, w jej ostatnim dniu, przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” przypomniał w swoim wystąpieniu o ogromnej wrażliwości ostatnich Papieży na problem zrównoważonego rozwoju w kontekście ochrony środowiska. Nakreślił też teologiczne podstawy właściwych relacji człowiek-natura. Kościół troszczy się o zachowanie darów Boga dla całej ludzkości i o uchronienie jej od samozniszczenia – zaznaczył kard. Turkson.
Uprawnionych do głosowania jest 135 kardynałów, którzy nie ukończyli 80 lat.
Grób został udostępniony wiernym w niedzielę rano. Przed bazyliką ustawiają się długie kolejki.
Duchowny odwiedza Polskę. Spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą.
Obowiązujące zasady mają uwolnić proces wybory papieża od nacisków władz świeckich.
Nieoficjalnie wiadomo, że kardynałowie są za tym, by zaczęło się ono 5 lub 6 maja.