Jasna Góra: pielgrzymka tercjarzy

Ponad 6 tys. osób uczestniczyło w jubileuszowej 20. Pielgrzymce Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.

Rezygnacja z pokus tego świata, z żądzy władzy, z pogoni za pieniędzmi i powrót do Ewangelii. Apelował o to na Jasnej Górze bp Ignacy Dec. Ordynariusz świdnicki przewodniczył tam Mszy dla uczestników Ogólnopolskiej Pielgrzymki Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Spotkanie tercjarzy wpisuje się w wielką nowennę przed 800-leciem powstania III Zakonu św. Franciszka.

Bp Ignacy Dec przestrzegał uczestników jasnogórskiego spotkania przed ludźmi, którym brak zasad moralnych, którzy ciągle atakują Kościół zamiast zająć się zwalczaniem ubóstwa wśród biednych: „Ci sprawujący władzę w Europie, dyrygenci Unii Europejskiej patrzą krzywym okiem na Kościół, bo Kościół im wypomina ich błędy, demaskuje ich niecne czyny. Dlatego w całej Europie dzisiaj panuje wrogość wobec Kościoła”. Ordynariusz diecezji świdnickiej zwrócił także uwagę na media, które „lansują trend «więcej przyjemności»”, a wyśmiewają rodziny wielodzietne. Bp Dec podkreślił, że lekarstwem na „zło świata” jest powrót do Ewangelia w duchu św. Franciszka.

Członkowie Trzeciego Zakonu składają publiczne przyrzeczenia wobec wspólnoty Kościoła, jednakże pozostają osobami świeckimi, żyją w rodzinie i tam wypełniają swoje powołanie. „Służymy swoją pomocą ludziom ubogim i na miarę swoich możliwości staramy się żyć Ewangelią” – mówią. Na świecie do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich należy około pół miliona osób.
 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama