Nominacja biskupia: "Panie, dlaczego ja?"

Nowym biskupem diecezji Liepaja na Łotwie, papież Franciszek mianował 41 letniego księdza Viktora Stulpinia. Poinformował o tym, na dzisiejszym spotkaniu Kurii liepajskiej, biskup Jelgawy, Edward Pawłowski.

Portal katedrale.lv informuje, że konsekracja nowego biskupa odbędzie się 7 września, w katedrze św. Józefa w Liepaji. List od papieża przeczytał emerytowany biskup Liepaji, Ārvaldis Andrejs Brumanis.

Nowy biskup, ks. Stulpins, przyznał, że na papieską decyzję zareagował słowami "Dlaczego ja?", jednak po dniu modlitwy odpowiedział na to wezwanie. Przyznał, że  otwiera ono "nową drogę w jego życiu, kiedy to jako ksiądz z Rygi przychodzi do Kurlandii".

Jak wyjaśnia ks. Stulpins diecezja lipawska nie jest wielka i ma niewielu księży. „Można powiedzieć, że to młoda diecezja – powiedział biskup nominat. – Ci księża, którzy są, mają po 35-40 lat. Nie znam jeszcze zbyt dobrze mojej diecezji, bo pochodzę z innego środowiska. Ta diecezja to inne miejsce i inna jest też mentalność ludzi w porównaniu do diecezji, w której pracowałem dotąd. Jadę do tej diecezji z takim trochę strachem, bo trzeba poznać tych ludzi, poznać całą sytuację, ich mentalność, a to nie jest łatwe”.

Jako motto biskupiej posługi, ks. Stulpins przyjął słowa Apostoła Tomasza: "Pan mój i Bóg mój".

Ks. Viktor Stulpins urodził się 26 września w 1971 roku w Rydze. Po ukończeniu technikum budowlanego, wstąpił do seminarium. Święcenia kapłańskie przyjął w 1995 r. Pracował jako wikary w Gulbene i Aluksne, od 1996 jako proboszcz Aizkraukle. Od 2010 był ekonomem w ryskim seminarium.

Na Łotwie są cztery diecezje. Diecezja liepajska została utworzona w 1937 r..

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama