Sekrety polskich kościołów, synagog, cerkwi, meczetów i zborów odsłania ilustrowany informator "Święte, świętsze, najświętsze" autorstwa Grzegorza Polaka.
Autor zachęca odbiorcę do pielgrzymki szlakiem najważniejszych miejsc kultu religijnego, wprowadzając go w świat dawnych tradycji duchowych, najstarszych opowieści i tajemnic.
Można tu znaleźć łącznie opis 122 miejsc kultu chrześcijan: katolików, grekokatolików, prawosławnych i protestantów, a także Żydów i muzułmanów. Książka prezentuje m. in drewniany meczet w Bohonikach, Kalwarie w Pakości czy krakowską synagogę Remuh wraz z sąsiadującym cmentarzem. Całości dopełniają profesjonalne fotografie sanktuariów oraz wizerunków maryjnych.
Informator zawiera także kalendaria, obejmujące kluczowe wydarzenia dla opisywanego regionu, oraz pobliskie miejsca, które zdaniem Polaka warto odwiedzić. Każdej pozycji przyporządkowane są nazwiska słynnych pielgrzymów m. in. kardynałów, biskupów, patriarchów a także królów, cesarzy i wielkich mistrzów krzyżackich.
- Jak Polska długa i szeroka, po różnych jej zakątkach rozsiane są takie miejsca, w które warto się udać - pisze we wstępie o. Tomasz Dostani OP. - Potrzebujemy dzisiaj nadzwyczajnych wrażeń i uniesień, (...) miejsc niezwykłych, przeżyć mistycznych na krańcach świata i w religiach dalekich od naszej kultury. Warto dostrzec też to, co jest blisko, prawie na wyciągnięcie ręki - podkreśla o. Dostani, zachęcając do lektury przewodnika.
Grzegorz Polak jest dziennikarzem, publicystą, autorem wielu książek o tematyce ekumenicznej i hagiograficznej, a także autorem pierwszego w Polsce leksykonu „Kto jest kim w Kościele". Jest laureatem Nagrody Młodych im. Włodzimierza Pietrzaka (1980) oraz dwóch wyróżnień: „Serce dla serc" (1992) i Nagrody im. Brata Alberta (2001) i Nagrody "Ślad" (2003).
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.