Młodzi o wolności

„Tyle wolności, ile potrzebujesz. Tolerancja religijna i różnorodność w Europie” – tak brzmi hasło międzynarodowego kongresu młodych, który odbędzie się w ramach rozpoczynającego się 1 maja w Hamburgu Kongresu Ewangelickiego (Evangelischer Kirchentag).

Organizatorami tej ekumenicznej inicjatywy są Światowa Federacja Studentów Chrześcijan (WSCF), Ekumeniczna Rada Młodzieży w Europie (Eyce) i Stowarzyszenie Młodzieży Ewangelickiej w Niemczech.

Przez pięć dni młodzież z kilkudziesięciu krajów Europy, w tym również z Polski, rozmawiać będzie o wolności człowieka, głównie wolności religijnej.

Jak powiedział Radiu Watykańskiemu Hans Hommens, sekretarz europejskiej sekcji Światowej Federacji Studentów Chrześcijan, studenci będą mówić o wolności w różnych wymiarach. Po pierwsze chodzi o wolność ich sumienia i wiarę w Chrystusa, później o to, jak ta wolność wyraża się w relacjach z drugim człowiekiem i jak wpływa na całe społeczeństwo, wreszcie czym jest wolność religijna w kraju, z którego młodzież pochodzi. Program kongresu jest tak ułożony, by umożliwić osobiste spotkania i wymianę doświadczeń wiary i wolności religijnej młodych.

Hamburskie spotkania mają być tylko jednym z etapów w europejskim dialogu ekumenicznym studentów. Według organizatorów młodzi chrześcijanie chcą mieć aktywny wpływ zarówno na europejską debatę o wolności religijnej, jak i na relację chrześcijan z instytucjami europejskimi. To spotkanie, jak powiedział Hans Hommens, zrodziło się z nadziei na powstanie sieci kontaktów ekumenicznych europejskiej młodzieży.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg