„Tyle wolności, ile potrzebujesz. Tolerancja religijna i różnorodność w Europie” – tak brzmi hasło międzynarodowego kongresu młodych, który odbędzie się w ramach rozpoczynającego się 1 maja w Hamburgu Kongresu Ewangelickiego (Evangelischer Kirchentag).
Organizatorami tej ekumenicznej inicjatywy są Światowa Federacja Studentów Chrześcijan (WSCF), Ekumeniczna Rada Młodzieży w Europie (Eyce) i Stowarzyszenie Młodzieży Ewangelickiej w Niemczech.
Przez pięć dni młodzież z kilkudziesięciu krajów Europy, w tym również z Polski, rozmawiać będzie o wolności człowieka, głównie wolności religijnej.
Jak powiedział Radiu Watykańskiemu Hans Hommens, sekretarz europejskiej sekcji Światowej Federacji Studentów Chrześcijan, studenci będą mówić o wolności w różnych wymiarach. Po pierwsze chodzi o wolność ich sumienia i wiarę w Chrystusa, później o to, jak ta wolność wyraża się w relacjach z drugim człowiekiem i jak wpływa na całe społeczeństwo, wreszcie czym jest wolność religijna w kraju, z którego młodzież pochodzi. Program kongresu jest tak ułożony, by umożliwić osobiste spotkania i wymianę doświadczeń wiary i wolności religijnej młodych.
Hamburskie spotkania mają być tylko jednym z etapów w europejskim dialogu ekumenicznym studentów. Według organizatorów młodzi chrześcijanie chcą mieć aktywny wpływ zarówno na europejską debatę o wolności religijnej, jak i na relację chrześcijan z instytucjami europejskimi. To spotkanie, jak powiedział Hans Hommens, zrodziło się z nadziei na powstanie sieci kontaktów ekumenicznych europejskiej młodzieży.
Do końca roku oczekuje się w Rzymie ponad 30 mln turystów i pielgrzymów.
Jak można mieć nadzieję, kiedy miliony ludzi padają ofiarą niewolnictwa?
José Manuel Ramos-Horta o owocach wizyty papieża w jego ojczyźnie.
Ojciec Święty podczas spotkania z włoskimi położnymi, ginekologami i personelem służby zdrowia.
99. Światowy Dzień Misyjny będzie obchodzony w Kościele katolickim 19 października 2025 r.
Wśród nich była 18-letnia Weronika, ranna w ataku, który niemal odebrał jej życie.
Pozdrowienie do polskich pielgrzymów odczytał o. Pierluigi Giroli z Sekretariatu Stanu.