Akcja wykorzystuje legalną drogę prawną obowiązującą w krajach UE. Powołuje się na wyrok Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu w sprawie Brüstle kontra Greenpeace z 2011 r.
TS orzekł wtedy, że życie człowieka zaczyna się od chwili zapłodnienia. Embrion ludzki wymaga szacunku i ma swoją godność. To wyklucza „możliwość opatentowania jakiejkolwiek procedury, która zakłada jego niszczenie lub tego wymaga”. Inicjatywa „Jeden z nas” ma za zadanie zapewnić spójność prawa europejskiego w sprawach dotyczących życia. W najnowszym „Gościu” znajduje się deklaracja, na której można złożyć swój podpis, popierając tę inicjatywę.
Poza tym w numerze:
Naklejka „Prowadzę, jestem trzeźwy”
Naklejce towarzyszy tekst Tomasza Rożka pt. „Nie ryzykuj” o tym, co się dzieje z alkoholem w organizmie człowieka i co dzieje się z organizmem po spożyciu alkoholu. Artykuł ilustruje infografika prezentująca wpływ alkoholu na poszczególne narządy. Okazuje się, że 80 proc. nietrzeźwych złapanych przez policję to kierowcy, którzy pili alkohol poprzedniego dnia, w związku z czym należy z wielką rozwagą podchodzić do siadania za kierownicę po wypiciu każdej ilości alkoholu.
Adwokat krzyża [Jacek Dziedzina]
- Nie trzeba być chrześcijaninem, żeby przyznać, że nikt nie może być dyskryminowany z powodu swojej religii – mówi „Gościowi” prof. Joseph Weiler, praktykujący Żyd i prawnik konstytucjonalista, który przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu wypowiedział się w obronie krzyża we włoskich szkołach. Twierdzi, że chrystofobia w Europie jest legitymizowana, a chrześcijanie zamiast się jej zdecydowanie przeciwstawić wstydzą się swojej wiary.
Kamień z serca [Marcin Jakimowicz]
„Przebacz”. Łatwo powiedzieć. Ale jak? Wystarczy raz, a dobrze? Czy powtarzanie każdego dnia słowa „przebaczam” ma jakiś sens? A co, jeśli nie czuję przy tym żadnej ulgi i wcale nie mam ochoty rzucić się krzywdzicielowi na szyję? Czym właściwie jest przebaczenie? Aby ukazać jego istotę, autor przytacza wzruszające świadectwa osób, które doświadczyły efektów tego procesu.
Franciszek przyjął podopiecznych Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu.
Spotkanie odbędzie się w Sali Konsystorza 3 lutego, w obecności papieża Franciszka.
W słowie do Polaków Papież przypominał o potrzebie ochrony życia i dzieci.
Ich daty opublikowało watykańskie Biuro Celebracji Liturgicznych.