Motocykliści u Pani Jasnogórskiej

To duchowe przygotowania do kolejnego Rajdu Katyńskiego i oddania hołdu tym, którzy zginęli na tamtej ziemi.

Z udziałem ponad 15 tys. motocyklistów na Jasnej Górze uroczyście zainaugurowano tegoroczny sezon motocyklowy. Rozpoczęły się też duchowe przygotowania do kolejnego Rajdu Katyńskiego i oddania hołdu tym, którzy zginęli na nieludzkiej ziemi. Tradycyjnie zbierane były pieniądze na pomoc Polakom żyjącym na Kresach Wschodnich.
W jasnogórskim sanktuarium odbył się X Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. ks. ułana Zdzisława Peszkowskiego. - Spotykamy się tutaj, by zawierzyć się Pani Jasnogórskiej, by miała nas w swojej opiece, nas i wszystkich motocyklistów – podkreślił Leszek Rysak, motocyklista, przedstawiciel zarządu Międzynarodowych Motocyklowych Rajdów Katyńskich. Zauważył, że w tym roku jest to rzeczywiście rozpoczęcie sezonu. - Ze względu na ustąpienie śniegu i lodu dopiero w tym tygodniu wszyscy rozpoczęli jazdę. Niektórzy dzisiaj po raz pierwszy wyruszyli w trasę, ażeby dotrzeć właśnie na Jasną Górę. Tak więc jest to symboliczne rozpoczęcie sezonu motocyklowego – powiedział Rysak.

Wiktor Węgrzyn, komandor Międzynarodowych Zlotów Katyńskich podkreślił, że modlitwa na Jasnej Górze jest szczególnym przygotowaniem do wyprawy na Wschód, chociaż „Katyń” jest tylko pewnym symbolem. „Katyń to jest tylko hasło, bo tu chodzi o polską historię, to jest podróż przez minione stulecia, pokazanie motocyklistom, że jesteśmy wielkim narodem, mamy wspaniałych przodków” - powiedział organizator Rajdów Katyńskich i jasnogórskich spotkań.

W tym roku motocykliści rozpoczynają także przygotowania do 1050. rocznicy chrztu Polski. We wrześniu nawiedzą pola bitewne związane z Odsieczą Wiedeńską. Będą m.in. w Chocimiu i pod Wiedniem.

W tym roku pielgrzymce towarzyszyło sporo kontrowersji, związanych ze zmianą terminu Zlotu. Pierwotnie miał się on odbyć za tydzień, w dniach 20-21 kwietnia. Jednak organizatorzy Zlotu nie zgodzili się na imprezy towarzyszące, zaproponowane przez Urząd Miasta Częstochowy i częstochowskich organizatorów.

- W zeszłym roku przenieśliśmy Zlot do Gietrzwałdu. Przykro nam, że w tym roku musieliśmy przyspieszyć o tydzień spotkanie jasnogórskie, bardzo dla nas ważne – powiedział Leszek Rysak. Dodał, że pielgrzymka jasnogórska to po prostu sacrum. - W czasie tego sacrum nie zgadzamy się, żeby pojawiła się otoczka profanum. Stąd zawsze dbamy o to, żeby nie było tutaj handlu, żeby nie było promocji politycznej. Chodzi po prostu o to, żeby przybyć na Jasną Górę, do Matki Bożej, aby zawierzyć się Jej – podkreślił przedstawiciel zarządu Międzynarodowych Zlotów Katyńskich.

W południe motocykliści wzięli udział w uroczystej Mszy św. celebrowanej na Szczycie Jasnogórskim pod przewodnictwem o. Sebastiana Mateckiego, podprzeor Jasnej Góry. - Modlę się za was wszystkich, którzy dziś tu przybyliście, aby z wielkimi słowami wyrytymi w sercu każdego prawdziwego Polaka patrioty – ‘Bóg, Honor, Ojczyzna’ - stanąć w sanktuarium narodu u Królowej Polski, tu modlić się o potrzebne łaski dla nas wszystkich, dla całej Polski – powiedział o. Matecki.

Kazanie wygłosił ks. Wiesław Pęski, pallotyn, proboszcz parafii Chrystusa Króla w Kijowie, opiekun Rajdu Katyńskiego na terenie Kijowszczyzny. Akt Zawierzenia Polskich Motocyklistów odczytał ks. Marek Doszko, kapelan motocyklistów z Warszawy.

W pielgrzymce uczestniczyła prawie 100-osobowa grupa motocyklistów z Węgier, z którymi na motorze przyjechali posługujący tam paulini.

Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. Ks. ułana Zdzisława Peszkowskiego jest co roku również okazją do wyrażenia pamięci o zbrodni katyńskiej, jest również modlitwą za motocyklistów, którzy zginęli na drogach.

W czasie pielgrzymki trwała zbiórka ofiar pieniężnych dla rodaków mieszkających na Kresach Rzeczypospolitej. Każdy, kto wsparł tę akcję, mógł otrzymać pamiątkowy znaczek Jasnogórskiego Zlotu. Przed Szczytem wystawione były także dwa duże pojemniki, do których motocykliści mogli wkładać przywiezione przez siebie maskotki, dar serca dla dzieci na Wschodzie.

10. Jubileuszowy Motocyklowy Zlot Gwiaździsty „Jasna Góra 2013” zakończyło poświęcenie motocykli.


 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg