Katolicy modlą się za Thatcher

Margaret Thatcher służyła temu krajowi przez wiele lat. Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o jej śmierci – czytamy w oświadczenie przewodniczącego Episkopatu Anglii i Walii po śmierci byłej premier Wielkiej Brytanii.

Margareth Thatcher zmarła dziś rano w wieku 87 lat. Abp Vincent Nichols zapewnił też o modlitwach Kościoła katolickiego za duszę zmarłej.

Wierzyć nie da się tylko od święta – powiedziała Margaret Thatcher w wywiadzie dla głównego kościelnego czasopisma w Wielkiej Brytanii, tygodnika The Catholic Herald. Wywiad został przeprowadzony w 1978 r., na kilka tygodni przed objęciem przez nią urzędu premiera.

Opowiedziała w nim m.in. o bardzo rygorystycznym wychowaniu, jakie otrzymała w domu. Jej rodzice byli metodystami. A to oznacza, że w niedzielę do kościoła chodziło się trzy razy, zakazane było kino i zabawy. W młodości była zafascynowana misjonarzami. W wieku dorosłym zmieniła wyznanie, wstąpiła do Kościoła anglikańskiego, bo, jak wyznała, potrzebowała czegoś mniej spontanicznego i bardziej sformalizowanego.

Jako polityk była przekonana, że u podstaw jej programu leży chrześcijańska wizja wolności człowieka, którą trzeba motywować, a nie zastępować opiekuńczą polityką państwa. W wywiadzie dla katolickiego tygodnika nie omieszkała jednak wspomnieć o swym poparciu dla aborcji. Godziła się na nią ponieważ w jej przekonaniu, w pierwszych miesiącach życia ludzki płód nie jest jeszcze człowiekiem.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg