Teodor II chce odwiedzić Franciszka

Zwierzchnik prawosławnych Koptów w Egipcie chce odwiedzić Papieża Franciszka. Doniosły o tym egipskie media, relacjonując wizytę nowego nuncjusza apostolskiego w tym kraju u patriarchy Teodora II. Podczas rozmowy z abp. Jean-Paulem Gobelem koptyjski papież potwierdził wolę ściślejszej współpracy z Kościołem katolickim.

Komentatorzy podkreślają, że wizyta Teodora II w Watykanie stanowiłaby doniosłe wydarzenie ekumeniczne, choć nie bezprecedensowe. Jego poprzednik Szenuda III spotkał się z Pawłem VI dokładnie przed 40 laty (w maju 1973 r.). Podpisano wówczas doniosłą deklarację chrystologiczną oraz zainicjowano dialog obu Kościołów.

Nie oznacza to, że dwustronne relacje były od tamtego czasu pozbawione problemów. Mimo oficjalnego ekumenicznego otwarcia oraz wspólnego zagrożenia w Egipcie ze strony islamskich radykałów koptyjska hierarchia niechętnie odnosiła się do innych wyznań chrześcijańskich. Symbolem tego była praktyka powtórnego chrztu stosowana wobec innowierców pragnących zawrzeć związek małżeński w Kościele koptyjskim. Powtarzające się gesty życzliwości ze strony nowego patriarchy Teodora (Tawadrosa), w tym jego obecność na niedawnym ingresie jego katolickiego odpowiednika Ibrahima Isaaca Sidraka, wskazują na nową jakość we wzajemnych relacjach. Spotkanie dwóch papieży, katolickiego i koptyjskiego, byłoby kolejnym krokiem na tej drodze.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama