Polski początek Franciszka

Papież Franciszek podjął pierwsze decyzje personalne dotyczące Kościoła w Polsce - informuje "Rzeczpospolita".

Jak wynika z informacji, do których dotarła gazeta, nowym metropolitą wrocławskim ma zostać arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, były sekretarz Jana Pawła II, a obecnie metropolita lwowski.

Ponadto Franciszek mianował dwóch biskupów pomocniczych dla archidiecezji warszawskiej. Od czasu wypadku biskupa Piotra Jareckiego, który prowadził auto pod wpływem alkoholu, kardynał Kazimierz Nycz ze wszystkimi uroczystościami musi poradzić sobie tylko z jednym biskupem pomocniczym Tadeuszem Pikusem. Drugi, Marian Duś, jest chory, a ponadto w tym roku osiągnie wiek emerytalny. Z informacji "Rzeczpospolitej" wynika, że nowymi biskupami w Warszawie zostali ks. prof. Wojciech Bartkowicz, rektor warszawskiego seminarium oraz ks. Janusz Bodzon, kanclerz warszawskiej kurii.

Biskup Piotr Jarecki wkrótce ma wyjechać ze stolicy i zostać kapelanem w żeńskim klasztorze na południu Polski.

 

 

«« | « | 1 | » | »»
 • tnn
  03.04.2013 11:45
  a czym wyróżnił się biskup Mokrzycki oprócz tego, że był sekretarzem JPII? Kurialiści zza biurek zostają biskupami to jakie będzie duszpasterstwo?
 • Stanisław_Miłosz
  03.04.2013 12:06
  A czy oby na pewno Franciszek skonsultował te ważne personalne decycje z czerskim arcypapieżem? Powinien, bo potem znowu będą jakieś kwasy, a kto wie czy nie jakiś ingres nawet odwołać.

 • Sławoj1979
  03.04.2013 12:14
  Zwyczajem jest ogłoszenie nominacji przez Nuncjaturę. Czyżby przeniosła się "Ona" do redakcji rzepy? Szkoda że portal Wiara potwierdza niesprawdzone wiadomości. Podważa to wiarygodność portalu
 • Marian
  03.04.2013 15:26
  To ma być kara dla Jareckiego? Toż to wczasy, praktycznie zero obowiązków, uciążliwych wizytacji, konferencji, spotkań, sympozjów i wielkich liturgii, tylko cicha, spokojna praca u siostrzyczek, wikt i opierunek zapewniony a odpowiedzialność praktycznie żadna. Każdy by tak chciał.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.