Wielki Piątek w Hiszpanii

Wielki Piątek to główny dzień Wielkiego Tygodnia w Andaluzji. Na ulicę wychodzą wówczas najważniejsze procesje.

Wielki Piątek w Avili rozpoczęła Droga Krzyżowa wzdłuż zabytkowych murów miasta. Natomiast w południe, podobnie jak w innych miastach kastylijskich, miało miejsce słynne Kazanie o Siedmiu Słowach Jezusa.

Pomimo chłodu setki osób wzięły udział w Drodze Krzyżowej, która rozpoczęła się w Avili wcześnie rano, o 5:30. Uczestnicy modlą się o przebaczenie, stąd też ta Droga Krzyżowa jest nazywana także Drogą Przebaczenia. Zgodnie z tradycją jeden z więźniów został ułaskawiony i wypuszczony na wolność.

Natomiast w południe władze miasta, duchowieństwo, bractwa i tłumy wiernych zgromadziły się w kościele św. Ignacego z Loyoli, aby wysłuchać kazania o siedmiu ostatnich słowach Jezusa. Kazanie jest charakterystyczne głównie dla północy Hiszpanii. Wygłaszają je znani i cenieni kaznodzieje. Najbardziej znane jest Kazanie o Siedmiu Słowach w mieście Valladolid. Już od rana herold, na koniu i w kolorach królestwa Kastylii, zwołuje mieszkańców na rynek miasta, gdzie w południe odbywa się cała uroczystość.

Po południu w Avili ma miejsce wzruszająca procesja Chrystusa de las Murallas. Potężny krzyż z Jezusem ukrzyżowanym został umieszczony nad murami – po hiszpańsku murallas – miasta Avili, która stała się nową, kastylijską Jerozolimą. Stacja została wykona w 2000 roku i jest znakiem jedności wszystkich miejscowych bractw.

Wielki Piątek to główny dzień Wielkiego Tygodnia w Andaluzji. Na ulicę wychodzą wówczas najważniejsze procesje. Szczególnie słynna jest “Madrugá”, czyli świt, w Sewilli. Tuż po północy wychodzą na ulicę procesje: Jezusa El Gran Poder oraz Matki Bożej Esperanza de Triana i cieszącej się niezwykłą popularnością procesja Matki Bożej Macarena. Okrzykom „guapa“, czyli „piękna”, oklaskom i śpiewowi popularnych saet nie ma końca. Procesje dopiero w piątek przed południem wracają do swoich kościołów i kaplic, aby zrobić miejsce kolejnym arcybractwom. W Sewilli jest ich 52 i łącznie posiadają ok. 100 pasos, czyli scen Męki Pańskiej. Wszystkie pasos niesione są na barkach przez costaleros. W tym roku Madrugá odbyła się bez problemów, pomimo zapowiadanych opadów deszczu.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama