W Jerozolimie uroczysta Eucharystia Krzyżma oraz wspomnienia Wieczerzy Pańskiej z umyciem nóg została odprawiona w Bazylice Bożego Grobu. W miejscu, które stanowi serce chrześcijańskiej Paschy Mszę wraz z łacińskim patriarchą koncelebrowało 5 biskupów oraz około 200 kapłanów.
Ze względu na obowiązujące Status quo jerozolimskie uroczystości rozpoczęły się w godzinach porannych. Po liturgii słowa patriarcha Fouad Twal skierował do obecnych kapłanów oraz licznie zgromadzonych wiernych prośbę o szczególną modlitwę za papieża Franciszka oraz za cierpiący Kościół w Ziemi Świętej.
„Bycie uczniem Chrystusa na Bliskim Wschodzie – powiedział hierarcha – naznaczone jest tajemnicą krzyża”. Doświadczają go szczególnie chrześcijanie Syrii. Wysiłki na rzecz pokoju muszą być oparte na przyjęciu Chrystusowego przesłania o miłości i przebaczeniu. Patriarcha wskazał na przykład pierwszej wspólnoty uczniów, która „z Eucharystii czerpała odwagę, moc i nadzieję”.
Do historycznego miejsca Ostatniej Wieczerzy pielgrzymowali franciszkanie. W Wieczerniku podczas liturgii wspominającej ustanowienie Eucharystii, kapłaństwa oraz nowego przykazania miłości o. Kustosz umył nogi 12 chłopcom z jerozolimskiej parafii.
Po celebracji Eucharystii w Bazylice Zmartwychwstania i peregrynacji do Wieczernika na Syjonie trzecim momentem jerozolimskiej liturgii Wielkiego Czwartku jest Godzina Święta w Getsemani. Po zapadnięciu zmierzchu w Bazylice Ogrodu Oliwnego ma miejsce medytacja tajemnicy modlitwy, konania, zdrady i pojmania Pana Jezusa. Liczny udział parafian, pielgrzymów oraz transmisja telewizyjna na żywo do wielu krajów świata jest świadectwem wiary w Jezusa Chrystusa, zbawiciela człowieka i świata.
W sposób szczególny wspomniał o udręczonej Ukrainie, Gazie, Izraelu, Birmie oraz Kiwu.
Papież podczas Eucharystii w Bazylice Watykańskiej w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.
Ojciec Święty w czasie tej podróży dzwonił, by zapewnić o swojej obecności i modlitwie.