Hiszpania: Droga Matki

Wielkotygodniowe obchody w Hiszpanii rozpoczyna dziś Viernes de Dolores – Piątek Matki Bożej Bolesnej. Na ulice wychodzą pierwsze procesje z tzw. pasos, czyli stacjami przedstawiającymi różne momenty Męki Pańskiej.

Na ulicach Avili odbywa się dzisiaj tzw. Via Matris, czyli Droga Matki, znak, że rozpoczyna się niebawem Wielki Tydzień. W procesji, która obchodzi słynne średniowieczne mury miasta, biorą udział miejscowe pasos, bractwa pokutne w charakterystycznych kapturach i setki ludzi. Rozważania poświęcone są boleściom Matki Bożej, szczególnie podczas męki i śmierci Jezusa. Przypomina o nich dwanaście krzyży. Procesja odwiedza też kościół św. Teresy Wielkiej. Charakterystyczna zabudowa miasta, jego położenie i mury sprawiają, że Avila staje się w Wielkim Tygodniu nową Jerozolimą. Mówią o tym teksty pieśni, a także szereg elementów w niesionych przez pokutników pasos. Przeszłość łączy się z teraźniejszością, poezja ze sztuką, muzyka ze słowem. Wszystko to sprawia, że Wielki Tydzień w Avili jest niezapomnianym, głębokim przeżyciem.

Z kolei w Madrycie odbędzie się dzisiaj wyjątkowa Droga Krzyżowa zorganizowana w ramach Roku Wiary i trwającej Misji Madryt. Wezmą w niej udział po raz pierwszy razem wszystkie stołeczne pasos. Modlitwie, m. in. w intencji Papieża Franciszka, będzie przewodniczył kard. Antonio Maria Rouco Varela.
Viernes de Dolores ma wiele lokalnych tradycji. Ulicami miasta Hellín k. Albacete przejdzie słynna Droga Krzyżowa z pochodniami. Zakończy ją adoracja Chrystusa Ukrzyżowanego oraz punktualnie o północy tzw. „Pierwsza tamborada”, czyli mocne bicie w bębny zapowiadające Wielki Tydzień. Z kolei do portu w Alicante wpłynie statek z figurą „Chrystusa del Mar”, która następnie zostanie uroczyście przeniesiona do centrum miasta. Malaga zgromadzi dzisiaj setki ludzi na znanych czterech tamtejszych procesjach.

Dla bractw rozpoczyna się szczególny tydzień, do którego przygotowywały się przez cały rok. W wielu miejscowościach przyjmują one uroczyście nowych członków. Poszczególne pasos są wystawiane w kościołach i kaplicach w oczekiwaniu na dzień procesji. Niepokój budzi jedynie możliwość deszczu. W Hiszpanii Wielki Tydzień rozpoczął się praktycznie już dzisiaj.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama