Parafie, uwaga na oszustów!

Przed różnymi oszustami i naciągaczami, którzy w ostatnim czasie uaktywnili się na Podbeskidziu, ostrzega księży Kuria diecezji bielsko-żywieckiej.

Nieznane osoby próbują naciągnąć parafie na wydatki, sugerując, by pokrywały koszty doręczanej przesyłki. Ofiarą tego procederu padło niedawno kilka wspólnot parafialnych. Sprawy bada policja.

Scenariusz zdarzeń jest bardzo podobny. Młoda kobieta, w wieku 20-23 lat, podająca się za kuriera, roznosi przesyłki za pobraniem. Żąda 200 złotych, informując, że nadawca już zapłacił poważną kwotę pieniężną, aby przesyłka dotarła do adresata ekspresowo. „Kobieta sugeruje, że bardzo jej zależy na czasie. Po opłaceniu przesyłki, natychmiast znika” – relacjonuje jeden z pokrzywdzonych księży, który szybko odkrył, że w otrzymanej paczce znajdują się jedynie bezwartościowe podróbki perfum. Po oszustce, która odjechała samochodem, nie było już śladu.

Kuria przypomina, że trzeba trzymać się zasady, że jeżeli nie zamawiało się czegoś, to nie powinno się odbierać żadnej nieoczekiwanej paczki za pobraniem.

Coraz częstsze są też przypadki, gdy do parafii dzwonią przedstawiciele firm, którzy chcą wpisać parafię do wykazu internetowego. Proszą przy tym o podanie lub sprawdzenie danych teleadresowych. „Nie ma potrzeby, aby parafia była w takich wykazach. Proszę uważać, gdyż takie rozmowy są nagrywane i wystarczy wyrazić zgodę w jakiejkolwiek formie, a tym samym zawierana jest umowa, która spowoduje, że w przyszłości trzeba będzie płacić za rachunki nieznanego pochodzenia” – ostrzega bielsko-żywiecka Kuria.

Kuria radzi także uważać na wszelkie telefony, w których powołując się na różne przepisy BHP, anonimowi rozmówcy próbują nakłonić do zakupu apteczek, gaśnic, tabliczek z drogą ewakuacyjną itp. „Można wtedy odesłać takie osoby do kurii, tłumacząc, że wymagana jest jej zgoda. Jeżeli będzie konieczność prawna wprowadzenia jakiegoś wyposażenia, odpowiednia informacja zostanie przesłana do parafii” – zapewnia kuria, apelując jeszcze raz o ostrożność.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama