Ekstremalna Droga Krzyżowa na Jasną Górę

Jedna z pierwszych tegorocznych Ekstremalnych Dróg Krzyżowych wyruszy w piątek wieczorem z Leśniowa na Jasną Górę (Śląskie). Ekstremalne Drogi Krzyżowe to sposób kontemplacji tego wielkopostnego nabożeństwa podczas nocnego marszu w milczeniu na dystansie maratonu.

Pierwsza Ekstremalna Droga Krzyżowa odbyła się pięć lat temu na trasie z Krakowa do Kalwarii Zebrzydowskiej. Do tej pory w różnych edycjach przedsięwzięcia wzięły udział ponad 2 tys. osób. Taka forma przeżywania drogi krzyżowej stopniowo zaczęła zyskiwać popularność - głównie wśród młodych ludzi; nie tylko w Krakowie, ale też w innych miejscach kraju.

Większość tegorocznych Ekstremalnych Dróg Krzyżowych zaplanowano na noc z 22 na 23 marca. Pierwsza - z Jarosławia do Przemyśla - odbyła się 8 lutego. W piątek wieczorem kolejna grupa wiernych wyruszy z sanktuarium w Leśniowie - skąd szlakiem turystycznym przejdzie 42 km na Jasną Górę, po drodze rozważając kolejne stacje Drogi Krzyżowej.

Jak podkreśla cytowany przez stronę internetową archidiecezji częstochowskiej koordynator tamtejszej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej Andrzej Modrzewski, wysiłek fizyczny podczas tego nietypowego nabożeństwa, a także obowiązująca w jego trakcie zasada milczenia, pomagają w zbliżeniu się do Boga.

"Kiedyś słyszałem takie powiedzenie: jeśli ktoś chce zacząć biegać, musi pokonać pierwszy kilometr. A jeśli chce zmienić swoje życie musi przebiec maraton. Podobnie jest w naszej akcji. Kto chce przeżyć Wielki Post, powinien uczestniczyć w misterium Drogi Krzyżowej. A jeśli ktoś oczekuje, by Wielki Post zmienił jego życie, zapraszamy na Ekstremalną Drogę Krzyżową" - zaznaczył Modrzewski.

Trasa nocnego marszu na Jasną Górę prowadzi z Leśniowa przez Wysoką Lelowską, Przybynów, Choroń, Dębowiec i dzielnice Częstochowy: Kręciwilk, Błeszno, Raków, Bór i Śródmieście. Organizatorzy zaznaczają, że szlak przeznaczony jest dla wytrawnych piechurów, osób aktywnych fizycznie i przyzwyczajonych do długich dystansów. Uczestnicy musieli wcześniej zarejestrować się przez internet.

W przypadku Ekstremalnych Dróg Krzyżowych, które odbędą się w kolejny piątek, będą to trasy rozpoczynające się w Krakowie, Alwerni, Gliwicach, na Śląsku Cieszyńskim, w Tarnowie, Warszawie oraz Wrocławiu.

W Krakowie w tym roku przewidziano pięć tras klasycznych - do przejścia w małych grupach oraz dwie trasy samotne - do przejścia indywidualnego. W Krakowie, Tarnowie oraz Warszawie wędrować można też na krótszych dystansach.

Poza Polską Ekstremalna Droga Krzyżowa organizowana jest również w ten piątek w angielskim Blackburn.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama