Trwa Msza pro eligendo Papa

Przed rozpoczynającym się po południu we wtorek konklawe kardynałowie zgromadzili się rano w Bazylice Świętego Piotra na mszy w intencji wyboru papieża, pro eligendo Papa. Przewodniczy jej dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Angelo Sodano.

Mszę koncelebruje 115 elektorów oraz kilkudziesięciu kardynałów, którzy z racji ukończenia 80 lat nie wezmą udziału w konklawe. Weszli oni do bazyliki watykańskiej w uroczystej procesji.

Przybyło kilka tysięcy osób z wielu krajów.

W kazaniu kardynał Sodano powiedział: „Pragniemy podziękować Ojcu, który jest w Niebie za pełną miłości troskę, jaką otacza zawsze swój Święty Kościół, a w szczególności za świetlany pontyfikat, jakim obdarzył nas poprzez życie i dzieła 265. następcy Piotra, umiłowanego i czcigodnego papieża Benedykta XVI, wobec którego ponawiamy w tym momencie naszą głęboką wdzięczność”. Po tych słowach w bazylice rozległy się długie gromkie brawa.

“Jednocześnie pragniemy dziś błagać Pana, by zechciał szybko dać

Dobrego Pasterza swojemu Świętemu Kościołowi” - dodał kard. Sodano.

Podkreślił, że kierując się miłością do Kościoła i całej ludzkości „ostatni papieże wystąpili z licznymi inicjatywami służącymi narodom i wspólnocie międzynarodowej, zabiegając bez ustanku o sprawiedliwość i pokój”.

„Módlmy się o to, aby przyszły papież mógł kontynuować to nieustanne dzieło na szczeblu światowym” - mówił dziekan Kolegium Kardynalskiego.

Internetową transmisję telewizyjną z tej mszy znajdziesz TUTAJ.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama