W Watykanie wydarzeniem dnia była ostatnia kongregacja kardynałów. Po południu miało miejsce zaprzysiężenie wobec kardynała kamerlinga personelu pomocniczego zatrudnionego przy konklawe.
Chodzi konkretnie o duchownych asystujących Kolegium Kardynalskiemu, w tym o papieskich ceremoniarzy, a także personel medyczny i techniczny oraz funkcjonariuszy bezpieczeństwa. W sumie przy konklawe, oprócz elektorów, będzie działało ok. 90 osób.
Jutrzejszej przedpołudniowej Mszy (początek o 10:00) w intencji wyboru papieża będzie przewodniczył kard. Angelo Sodano. Natomiast procesja z Kaplicy Paulińskiej wyruszy o godz. 16:30. Po zajęciu miejsc przez kardynałów w Kaplicy Sykstyńskiej nastąpi ich zaprzysiężenie. Następnie z kaplicy wyjdą wszyscy, za wyjątkiem elektorów, mistrza papieskich ceremonii oraz kard. Prospera Grecha OSA, który ma poprowadzić medytację dla zgromadzonego gremium wyborców. Po zakończeniu jego przemówienia mogą rozpocząć się głosowania.
Podczas kongregacji generalnej wylosowano nowych trzech członków kongregacji partykularnej, która wspomaga kardynała kamerlinga. Są to kardynałowie Antonios Naguib, Marc Ouellet i Francesco Monterisi. Pozostaną oni na tej funkcji przez trzy dni.
Liczba wystąpień podczas kongregacji generalnych przekroczyła w sumie 160. Zrezygnowano jednak z przedłużania dyskusji i po południu nie ma już kolejnej kongregacji. Jednym z dyskutowanych tematów była sprawa Instytutu Dzieł Religijnych, czyli tzw. banku watykańskiego, o czym krótki raport złożył kard. Tarcisio Bertone jako przewodniczący komisji nadzorczej IOR. Powtarzały się także wystąpienia zawierające oczekiwania pod adresem przyszłego papieża.
Sprawa przejrzystości finansowej w Watykanie i dyskusji na ten temat na forum Kolegium Kardynalskiego wzbudziła zrozumiałe zainteresowanie mediów, co w ten sposób skomentował ks. Federico Lombardi SJ:
„Sytuacja IOR nie jest głównym punktem, gdy chodzi o kryteria wyboru papieża. A o tym właśnie i o najpilniejszych wyzwaniach dla Kościoła dyskutowano w tych dniach. Niemniej w takim zgromadzeniu, jak Kolegium Kardynalskie, pojawiają się żądania informacji na ten temat, biorąc pod uwagę, że dużo się o tym mówi. Chodzi oczywiście o informację sumaryczną, bo bardziej szczegółowe raporty redaguje się na piśmie, a przecież nie o to tu chodziło. Tak więc temat ten się pojawił, choć nie jako najbardziej pilny, w dyskusji kardynałów przygotowujących się do konklawe” – powiedział ks. Lombardi.
W sposób szczególny wspomniał o udręczonej Ukrainie, Gazie, Izraelu, Birmie oraz Kiwu.
Papież podczas Eucharystii w Bazylice Watykańskiej w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.
Ojciec Święty w czasie tej podróży dzwonił, by zapewnić o swojej obecności i modlitwie.