Pierwsi trzej redemptoryści przybyli do Madrytu 15 lutego 1863 r.
Uroczysta Eucharystia w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Madrycie rozpoczęła jubileuszowy rok z okazji 150-lecia przybycia redemptorystów do Hiszpanii. Przewodniczył jej o. Michael Brehl, przełożony generalny Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, a koncelebrowali redemptoryści z wielu krajów Europy, Afryki i Ameryki Łacińskiej.
Pierwsi trzej redemptoryści, ojcowie Victor Loyódice i Gil Zanoni oraz brat Luis Zanichelli, przybyli do Madrytu 15 lutego 1863 r. Początki nie były łatwe. Jednak z biegiem czasu stali się znani w całym Królestwie Hiszpanii dzięki misjom ludowym oraz ikonie Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W Madrycie powstało już w 1892 r. jej sanktuarium, które przyciągało mieszkańców stolicy i okolic.
Hiszpańscy redemptoryści zaczęli też wyjeżdżać na misje. Założyli placówki praktycznie we wszystkich krajach Ameryki Łacińskiej, w Afryce, a także na Filipinach i w Chinach, skąd zostali wypędzeni przez komunistów. Wielkim ciosem była dla redemptorystów hiszpańska wojna domowej, podczas której wielu zginęło śmiercią męczeńską.
„Odczuwamy wielką radość, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że mamy piękny cel, który rozwijaliśmy, i który musimy rozwijać jeśli chodzi o przyszłość. Skoro jest tutaj tylu świeckich, młodzież i zakonników, oznacza to, że żyjemy i mamy, co robić. A zatem wielka radość, a dla mnie jest to przede wszystkim powód do nadziei” – powiedział przełożony prowincjalny o. Pedro López.
Program roku jubileuszowego jest bardzo bogaty. Jego głównym punktem będzie bez wątpienia beatyfikacja pięciu zakonników w Tarragonie w październiku br. Zginęli oni za wiarę podczas wojny domowej w miejscowości Cuenca, niektórzy po wielkich cierpieniach.
Trzeba mniej katedr nauczycielskich, a więcej stołów bez hierarchii.
Papież Franciszek mówił wcześniej, że oboje kandydaci są przeciwko życiu.
"Boże, pociesz wszystkich pogrążonych w bólu rozstania, mając pewność, że umarli żyją w Tobie."
To trzeci co do wielkości cmentarz w Rzymie, po Cmentarzu Flamińskim i Campo Verano.
Franciszek po raz kolejny apelował też o modlitwę w intencji udręczonej Ukrainy.
Franciszek przyjął na audiencji dla nauczycieli i wychowawców z włoskiej Akcji Katolickiej.