Trzy dni pożegnania

Prymas senior chciał być pochowany w krypcie archikatedry św. Jana Chrzciciela

Od dziś do 28 stycznia będą trwały uroczystości pogrzebowe kard. Józefa Glempa. Prymas senior zostanie pochowany w poniedziałek w krypcie archikatedry św. Jana Chrzciciela, zgodnie ze swoją wolą, wyrażoną w testamencie.
Uroczystości pogrzebowe Prymasa seniora kard. Józefa Glempa rozpoczną się dziś o godz. 11.00 Mszą św. przy trumnie Zmarłego w kościele sióstr wizytek w Warszawie. Będzie tam trwać całodzienna modlitwa, nastąpi też oddanie hołdu i pożegnanie Kardynała.

W niedzielę 27 stycznia o godz. 9.00 celebrowana będzie Msza św. radiowa przy trumnie Zmarłego przeniesionej do bazyliki Świętego Krzyża. W godz. 9-16 będzie tam możliwe odmawianie modlitwy indywidualnej za śp. Prymasa seniora.

Tego samego dnia o godz. 17.30, po Mszy św., której przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, a homilię wygłosi abp Józef Michalik, kondukt żałobny przejdzie z bazyliki Świętego Krzyża do archikatedry św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście. Tam do godz. 22.00 trwać będzie modlitwa za Zmarłego, przy Jego trumnie.

Pogrzeb kard. Józefa Glempa odbędzie się w poniedziałek 28 stycznia. Mszy św. koncelebrowanej przez biskupów polskich i przybyłych z zagranicy oraz duchowieństwa archidiecezji warszawskiej i innych diecezji, będzie przewodniczył o godz. 11.00 metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, kazanie wygłosi Prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

Po Eucharystii kondukt żałobny przejdzie do krypty w podziemiach archikatedry warszawskiej, gdzie zostanie złożone ciało Prymasa seniora.

Jak zaznaczył kard. Kazimierz Nycz, miejsce pochówku Prymasa seniora jest zgodne z jego wolą wyrażoną w testamencie. Kard. Glemp pochowany zostanie w podziemiach archikatedry św. Jana Chrzciciela, w sarkofagu, w którym przez lata spoczywało ciało św. abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Prymas senior będzie spoczywał obok sarkofagu kard. Augusta Hlonda.

Jak podkreślił metropolita warszawski, uroczystości pogrzebowe ks. Prymasa seniora potrwają trzy dni, aby mieszkańcy stolicy mieli okazję pożegnać Kardynała. Zważywszy na to, że archikatedra warszawska nie może pomieścić dużej liczby osób, gdyby uroczystości trwały tylko jeden dzień, nie wszyscy mieliby możliwość pożegnania Prymasa seniora. Warszawiacy będą mieli więc okazję modlić się przy trumnie Zmarłego w kościele sióstr wizytek w sobotę i w bazylice św. Krzyża w niedzielę.


 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama