Pisane z mieczem nad głową

"To są naprawdę dobre felietony". Ukazał się zbiór felietonów ks. Piotra Brząkalika, emitowanych na antenie radia eM 107,6 FM.

"Bronię się przed jednostronnością. Obecnie panuje tendencja, by się pokłócić i przeciwstawiać: Kościół "otwarty" "zamkniętemu", lewicę prawicy. Myślę że to nie tak. Naszym dobrem jest to co wspólne. Chodzi o sposób widzenia" - mówił 24 stycznia na Wydziale Teologicznym UŚ w Katowicach, ks. Piotr Brząkalik, podczas promocji książki "Punkt widzenia".

Kolejna publikacja z cyklu "Pisane z radiem" wydana przez katowicką Księgarnię św. Jacka, to zbiór cieszących się popularnością felietonów ks. Piotra Brząkalika, emitowanych na antenie radia eM, w latach 2010 - 2011.

Jak przyznaje autor, felietonistą został "przez przypadek". "Nie mam warsztatu, ale nauczyłem się wyciągania tez ze szczegółów. Felieton to jak miecz obosieczny, który wisi nad głową. Czemu poświęcić uwagę? Które ze zdarzeń byłoby najważniejsze? Czasem z anegdotycznej sytuacji buduje się refleksja ogólna" - mówił ks. Brząkalik. Przyznał, że dla księdza-felietonisty "kapłaństwo jest pewną autocenzurą. Zawsze w tle będzie Kościół".

"Jesteśmy świadkami pewnej mody ataku personalnego wśród felietonistów. A przecież można wiele rzeczy ująć, w inny sposób, choć owszem w felietonie bywa pewna nutka złośliwości..." - rozważał ks. Brząkalik. Zwracał uwagę, że często "mamy wymagania dla innych a wyrozumiałość dla siebie. A powinno być na odwrót".

Pytany o to jaką, wizję świata chciałby przekazać przez swoje felietony, odpowiedział: "wolę się nie zajmować światem, bo świat ode mnie nie zależy. To bardziej próba uwrażliwienia, że jest coś ważniejszego niż to trąbienie naokoło; próba zwrócenia uwagi, że gdzieś pogubiliśmy pewną przyzwoitość".

Przyznał też, że nie wraca do swoich felietonów, podobnie jak nie zapisuje swoich homilii ani kazań. "Z takiego zabezpieczenie się przed lenistwem. Żeby za trzy lata nie powiedzieć tego samego".

Pisane z mieczem nad głową   "Autora naprawdę dobrych felietonów wyróżnia rzesza stałych odbiorców - słuchaczy, czytelników. Tak się złożyło, że miałem okazję posłuchać ludzi, którzy rozprawiali o felietonach księdza Piotra. Dla felietonów księdza Piotra, "felietonów na początek tygodnia, mieli same komplementy. Bo felietony księdza Piotra Brząkalika, to są naprawdę dobre felietony" napisał we wstępie książki "Punkt widzenia", dr Krzysztof Łęcki, który poprowadził czwartkowe spotkanie z autorem.     

Ks. Piotr Brząkalik jest proboszczem Parafii MBNP w Katowicach Szopienicach-Burowcu, diecezjalnym duszpasterzem trzeźwości, pomysłodawcą i współtwórcą ogólnopolskiej akcji społecznej "Prowadzę, jestem trzeźwy". Od wielu lat na antenie radia eM komentuje Ewangelię, a od września 2010 czyta swój felieton "Punkt widzenia". 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama