Nowy nuncjusz w Kenii

Benedykt XVI mianował 16 stycznia nuncjuszem apostolskim w Kenii abp. Charlesa Daniela Balvo, dotychczasowego nuncjusza w Nowej Zelandii i 10 wyspiarskich państewkach Oceanu Spokojnego oraz delegata apostolskiego na Oceanie Spokojnym. Na nowym stanowisku będzie on także stałym obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy Biurach Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska i Osiedli Ludzkich (UNEP, UN Habitat), mających siedzibę w Nairobi.

Abp Charles Daniel Balvo jest Amerykaninem – urodził się 29 czerwca 1951 w Brooklynie w stanie Nowy Jork. Święcenia kapłańskie przyjął 6 czerwca 1976 i został inkardynowany do archidiecezji nowojorskiej. Jest specjalistą w zakresie prawa kanonicznego. 1 marca 1987 wstąpił do służby dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej, pracując następnie w przedstawicielstwach papieskich w Ghanie, Ekwadorze, Chile, Czechach, Jordanii i na Litwie. Po powrocie do Watykanu pracował w Sekcji ds. Stosunków z Państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

1 kwietnia 2005 Jan Paweł II mianował go arcybiskupem tytularnym i nuncjuszem apostolskim w Nowej Zelandii i kilku małych państewkach wyspiarskich na Oceanie Spokojnym – była to jedna z ostatnich decyzji umierającego papieża. Sakrę nowy hierarcha przyjął 29 czerwca tegoż roku. W latach 2006-07 do powyższych krajów doszły jeszcze 3 dalsze, tak iż dyplomata reprezentował papieża łącznie w 11 państwach: Nowej Zelandii oraz na wyspach: Fidżi, Marshalla, w Federalnych Stanach Mikronezji, na Vanuatu, Tonga, Kiribati, Palau, Wyspach Cooka, na Samoa i Nauru. Był ponadto delegatem apostolskim dla Obszaru Pacyfiku. Zna języki: angielski, włoski, francuski, hiszpański i czeski.

Stolica Apostolska nawiązała stosunki dyplomatyczne z Kenią 19 czerwca 1965. Pierwszym przedstawicielem papieskim w tym kraju był od 3 października 1959 ks. (od 1961 – abp) Guido Del Mestri (1911-93), początkowo jako delegat apostolski, a od 27 października 1965 – pronuncjusz apostolski. Po nim urząd ten pełniło jeszcze 6 dyplomatów w sutannach.

Ze względu na rolę, jaką odgrywa w Afryce w ogóle, a we wschodniej jej części w szczególności, Kenia jest jednym z najważniejszych państw w tym regonie. W stolicy kraju – Nairobi - ma swoje siedziby wiele organizacji międzynarodowych o zasięgu regionalnym, kontynentalnym i ogólnoświatowym, w tym Biura Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska i Osiedli Ludzkich (UNEP, UN Habitat). Odbyło się tam również szereg ważnych wydarzeń politycznych i kościelnych, m.in. V zgromadzenie ogólne Światowej Rady Kościołów w 1975 i 43. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w sierpniu 1985.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama