Niemiecki Kościół katolicki ogłosił w środę, że zrywa współpracę z szefem Instytutu Badawczego Kryminologii w Dolnej Saksonii Christianem Pfeifferem, który od 2011 roku zajmował się przypadkami pedofilii wśród księży.
Do rozbieżności doszło na tle warunków niezależności prowadzonych badań.
"Zaufanie między dyrektorem (Instytutu Badawczego Kryminalistyki w Dolnej Saksonii) Christianem Pfeifferem i niemieckimi duchownymi zostało zniszczone. Zaufanie to jest nieodzownym warunkiem bardzo delikatnych badań" - wyjaśniono w komunikacie episkopatu.
Kościół zapowiedział, że poszukuje nowego ośrodka, który wznowi badania.
"Pierwsze rozmowy na ten temat rozpoczną się w nadchodzących tygodniach" - poinformowała w komunikacie Konferencja Episkopatu Niemiec.
Pfeiffer nie zgodził się z zarzutami i o przerwanie współpracy oskarżył duchownych z archidiecezji monachijsko-fryzyngijskiej, gdzie władze kościelne zażądały przedstawienia wyników badań "do zaakceptowania przed ewentualną publikacją".
"Gdy usłyszałem pogłoski na temat niszczenia w diecezjach pewnych dokumentów i gdy je zapytałem pisemnie, czy to prawda, nie otrzymałem żadnej odpowiedzi" - powiedział szef Instytutu w programie telewizyjnym stacji ZDF. Episkopat zaprzeczył informacjom o niszczeniu dokumentów.
Kościół katolicki w Niemczech zlecił Instytutowi Badawczemu zbadanie przyczyn i skali molestowania seksualnego dzieci przez duchownych w minionych dekadach w lipcu 2011 roku.
Celem badań była analiza okoliczności, w jakich doszło do przypadków molestowania dzieci, oraz jak reagował na nie Kościół. Wnioski miały zapobiec podobnym nadużyciom w przyszłości.
Zainicjowane przez niemiecki episkopat badania były reakcją na skandal, który wybuchł w Kościele katolickim w Niemczech na początku 2010 roku. Rektor elitarnego jezuickiego gimnazjum im. Piotra Kanizego w Berlinie przyznał wówczas publicznie, iż w latach 70. i 80. w internacie szkoły dochodziło do seksualnego wykorzystywania uczniów. W następnych tygodniach zgłaszały się ofiary nadużyć w kolejnych szkołach katolickich w Niemczech, w tym w przyklasztornej szkole w Ettal w Bawarii oraz w internacie chóru chłopięcego w Ratyzbonie.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.