Na Słowacji zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie propozycji ministra kultury odnośnie do organizacji i finansowania obchodów 1150. rocznicy przybycia świętych Cyryla i Metodego na Wielkie Morawy.
Grupa robocza przygotowująca jubileusz podzielenie dotowanych wydarzeń według ich rangi na trzy grupy: oficjalne państwowe, krajowe i regionalne. Na ich przygotowanie przeznaczy się z budżetu państwa 164 tys. euro. Środki te posłużą sfinansowaniu obchodów z udziałem najważniejszych osobistości państwowych, korpusu dyplomatycznego i gości zagranicznych.
Wśród dotowanych imprez znalazły się między innymi narodowa pielgrzymka Słowaków do Nitry, obchody jubileuszowe na zamku w Devínie, dzielnicy Bratysławy, oraz wspólna sesja parlamentu i rządu poświęcona Apostołom Słowian. Większość wydarzeń będzie miała miejsce na początku lipca.
„Świat, w którym żyjemy, potrzebuje piękna, by nie pogrążyć się w rozpaczy” – mówił Leon XIV.
Ojciec Święty spotkał się z uczestnikami Światowego Spotkania na rzecz Braterstwa Ludzkiego.
Zostaliście powołani i wybrani, abyście byli posłani jako apostołowie Pana i słudzy wiary.
Przypomniał, że dziś przypada Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny.