Misjonarz kombonianin o. Franco Laudani został aresztowany i pobity przez żołnierzy Sił Zbrojnych Demokratycznej Republiki Konga (FARDC).
Włoski duchowny od ponad 20 lat pracuje wśród Pigmejów w diecezji Wamba. Jest ich 40 tys. wśród 600 tys. mieszkańców. Często padają ofiarą nadużyć i uprzedzeń.
2 stycznia poprosił on żołnierzy o zwolnienie z aresztu kilku Pigmejów. W odpowiedzi wojskowi aresztowali misjonarza, pobili go, a następnie uwolnili.
Biskupi tego regionu zwracają uwagę, że na obszarze tym jest niebezpiecznie z powodu aktów przemocy, jakich dopuszczają się żołnierze FARDC.
Włoski misjonarz zasłużył się dla edukacji Pigmejów. Kilka lat temu we współpracy z niemiecką agencją "Misereor" sprowadził blisko 6 ton materiałów dydaktycznych, w tym około 30 tys. książek. - Dostęp do książek i szeroko rozumianej kultury pomaga zwalczyć głód i wojnę w Afryce - tłumaczył o. Laudani. Przekonywał, że "nie można mówić o demokracji, prawach człowieka czy życiu społecznym w Kongu, jeśli nie zlikwiduje się tam analfabetyzmu".
Pod koniec 2002 r. 60-letni wówczas o. Laudani został porwany wraz z miejscowym kapłanem przez rebeliantów z Ruchu Wyzwolenia Konga (RDC). Obu duchownych uwolniono po tygodniu dzięki interwencji misji ONZ w Kongu.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.