Poparcie dla polskich katolików wyraził prawosławny patriarcha moskiewski w związku z próbą zbezczeszczenia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
Specjalny list skierował on do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp. Józefa Michalika.
Cyryl I podkreślił, że nie był to tylko wandalizm, ale również akt raniący uczucia wiernych, który dotknął najistotniejszą chrześcijańską tradycję historyczną i kulturową narodów Polski i Rosji. Zwierzchnik rosyjskiego prawosławia przypomniał, że w czasie sierpniowej wizyty w Polsce otrzymał od polskiego Kościoła rzymskokatolickiego kopię ikony Matki Bożej Częstochowskiej jako drogocenny dar, będący znakiem dążenia do ułożenia pokojowych i dobrosąsiedzkich stosunków między narodami polskim i rosyjskim. Oba państwa zawsze jednoczyła wiara w Jednego Pana i szczególna cześć dla Bogarodzicy.
Patriarcha z żalem nadmienił, że w Rosji, Polsce i innych krajach Europy coraz częściej dochodzi do takich aktów, ujawniających głęboki kryzys życia duchowego. Jego zdaniem nasze Kościoły – prawosławny i rzymskokatolicki – powinny dawać światu wspólne świadectwo o wartościach chrześcijańskich.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.