Szkoła po katolicku

Na Jasnej Górze trwa Forum Szkół Katolickich

„Przekaz wiary w szkole katolickiej” to główna myśl rozważana podczas tegorocznego spotkania dyrektorów i nauczycieli szkół katolickich na Jasnej Górze. Na program rozpoczętego wczoraj, dwudniowego Forum składa się wspólna modlitwa, wykłady i omówienie aktualnych zagadnień dotyczących realizowania programów wychowania, nauczania oraz zmian wprowadzanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
W Polsce działa już ponad 570 szkół katolickich, w których kształci się około 60 tys. uczniów.

Listopadowe spotkanie to przede wszystkim „nabranie energii i nowych sił ” na cały rok szkolny zaznaczył ks. Zenon Latawiec, wiceprzewodniczący Rady Szkół Katolickich (RSK). - Chcemy zastanowić się jak wygląda pogłębianie wiary w naszych szkołach. Formacja duchowa i intelektualna jest bardzo ważna, ale w tym Roku Wiary musimy w sposób szczególny zwrócić uwagę na pogłębianie wiary – powiedział wiceprzewodniczący RSK.

Zdaniem bp. Marka Mendyka, nowo wybranego asystenta Rady Szkół Katolickich, placówki katolickie winny być silnymi ośrodkami budzącymi wiarę i dodającymi młodym odwagi w wyznawaniu przynależności do Chrystusa. - Trzeba tak kierunkować młodych ludzi, żeby oni chcieli mocą swojej wiary szukać rozwiązania dla swoich życiowych problemów - podkreślił bp Mendyk.

Asystent RSK dodał, że w dobie ateizującego się społeczeństwa szkoły katolickie są prawdziwą ostoją dla propagowania wartości chrześcijańskich.

Na program dwudniowego spotkania, obok wspólnej modlitwy, składają się m.in. wykłady: „Szkoła katolicka wobec Jubileuszu 50-lecia inauguracji Soboru Watykańskiego II” oraz „Wychowanie do wartości a współczesne koncepcje wychowania i profilaktyki”.

Szkoły katolickie różnego stopnia w Polsce zrzeszone są w Radzie Szkół Katolickich, która została powołana w 1994 roku i jest pod opieką Konferencji Episkopatu Polski.


 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama