Sekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z państwami przypomniał papieskie słowa wypowiedziane podczas pielgrzymki do Chorwacji w ub. roku. Benedykt XVI mówił wówczas, że Chorwacja może dać Europie wkład wartości duchowych i moralnych, które ukształtowały ją przez wieki.
Na prywatnej audiencji Benedykt XVI przyjął premiera Chorwacji, Zorana Milanovića. Szef chorwackiego rządu spotkał się następnie z kardynałem sekretarzem stanu Tarcisio Bertone oraz szefem watykańskiej dyplomacji abp. Dominique’iem Mambertim. Wizyta ta wpisuje się w obchody 20-lecia stosunków dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej z Chorwacją, czego wyrazem jest także popołudniowa uroczysta sesja zorganizowana w Watykanie.
Komentatorzy wskazują jednak również na pewne ochłodzenie relacji Kościół-państwo w tym rządzonym ostatnio przez postkomunistów kraju. Chodzi m.in. o zalegalizowanie tzw. wspomaganego zapłodnienia, a także o nieporozumienia w kwestiach finansowych, w tym głośną swego czasu sprawę klasztoru Dajla na półwyspie Istria. Ten pobenedyktyński obiekt skonfiskowany przez jugosłowiańskich komunistów został zwrócony Kościołowi przez chorwackie władze, jednak decyzję tę cofnięto, gdy nieruchomość stała się przedmiotem sporu własnościowego miejscowej diecezji z włoskimi benedyktynami.
Sprawa ta znalazła echo w watykańskim komunikacie wydanym po wizycie premiera Milanovića. Jak stwierdzono, „obie strony uzgodniły rozwiązanie tej kwestii tak szybko, jak to tylko możliwe w duchu tradycyjnej przyjaźni między Stolicą Apostolską i Republiką Chorwacji”. Wyrażono ponadto poparcie dla „słusznych aspiracji Chorwacji, gdy chodzi o pełną integrację europejską”. Poinformowano też, że przedmiotem rozmów był kryzys gospodarczy oraz sytuacja w regionie, zwłaszcza los Chorwatów w Bośni i Hercegowinie.
***
Szczególne więzi łączące Stolicę Apostolską i ogólnie Kościół katolicki z Chorwacją przypomniał abp Dominique Mamberti. Szef watykańskiej dyplomacji przemawiał wczoraj na specjalnej konferencji zorganizowanej z okazji 20-lecia stosunków dyplomatycznych między obu podmiotami. Wziął w niej udział m.in. chorwacki premier Zoran Milanović, który wcześniej został przyjęty przez Ojca Świętego.
Sekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z państwami przypomniał papieskie słowa wypowiedziane podczas pielgrzymki do Chorwacji w ub. roku. Benedykt XVI mówił wówczas, że Chorwacja może dać Europie wkład wartości duchowych i moralnych, które ukształtowały ją przez wieki. Abp Mamberti zaznaczył, że ostatnie dwudziestolecie należało do najtrudniejszych, ale zarazem najbardziej decydujących dla dziejów Chorwacji. Stąd pilna potrzeba stałego odwoływania się do wspomnianych wartości, tak w wymiarze indywidualnym, jak zbiorowym życia narodu. Ów związek spraw publicznych z wiarą znalazł też swój wyraz w relacjach dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską oraz kolejnych umowach regulujących wzajemne stosunki i sprawy Kościół-państwo. Abp Mamberti wyraził nadzieję, że obecność w Watykanie premiera Milanovića będzie zwiastunem rozwiązania istniejących problemów oraz dalszej obustronnej współpracy. Życzył także Chorwacji zrealizowania swoich aspiracji związanych z integracją europejską.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.