Odkryty samochód, w którym 13 maja 1981 roku na Placu św. Piotra dosięgły Jana Pawła II kule zamachowca Mehmeta Alego Agcy, można od wtorku oglądać w Muzeach Watykańskich. Fiat Campagnola dołączył do zbiorów w 34. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża.
Biały samochód, znany wszystkim z dramatycznych scen zamachu na Jana Pawła II, został wystawiony w podziemnym pawilonie pojazdów wśród innych środków lokomocji, jakimi poruszali się papieże. Pawilon ten powstał z inicjatywy Pawła VI w 1973 roku.
W ceremonii udostępnienia dla zwiedzających tej wyjątkowej pamiątki udział wzięli hierarchowie z Gubernatoratu Państwa Watykańskiego na czele z gubernatorem, kardynałem Giuseppe Bertello.
Podczas prezentacji samochodu przedstawiciele Watykanu zwrócili uwagę, że ludzie na widok samochodu płaczą. Obok papamobile ustawiono ekran, na którym wyświetlane są sceny zamachu na Placu św. Piotra i przypomina się pobyt polskiego papieża w szpitalu.
"Skarbem utkanym z historii, twarzy oraz świadectw radosnych i naznaczonych cierpieniem"
W ciągu 11 dni odwiedził cztery kraje, miał do przebycia łączną trasę ponad 18,5 tys. km.
Powracamy do biblijnych wydarzeń, aby w ich świetle odczytywać karty naszego życia.