Dzień Papieski

W tym roku obchodzony pod hasłem: „Jan Paweł II – Papież Rodziny” .

Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego wybrano ze względu na to, że małżeństwo i rodzina zajmowały szczególne miejsce w nauczaniu ks. Karola Wojtyły, późniejszego arcybiskupa Krakowa, wreszcie papieża Jana Pawła II. Wśród bardzo wielu tekstów, które wygłosił lub napisał, najważniejsze z nich to cykl 127 katechez środowych „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich”, adhortacja „Familiaris consortio” List do Rodzin, encyklika „Evangelium vitae” i szczególnie kazanie, wygłoszone w Kielcach podczas pielgrzymki w 1991 r. Jan Paweł II konsekwentnie bronił świętości i nierozerwalności małżeństwa, życia, praw rodziny. Sprzeciwiał się zrównaniu związków jednopłciowych z rodziną, podkreślał, że rodzina jest drogą Kościoła, drogą pierwszą i najważniejszą.

Główne obchody XII Dnia Papieskiego zaplanowane są w Warszawie 13 i 14 października. W programie jest Gala Nagród TOTUS, Msze święte oraz koncert na pl. Zamkowych i Apel miasta Warszawy. Wolontariusze Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia zbierać będą pieniądze na stypendia dla zdolnej, ubogiej młodzieży.

W niedzielę, 14 października, obchody Dnia Papieskiego rozpoczną się od Mszy św. w kościele św. Krzyża celebrowanej przez abp. Tadeusza Gocłowskiego o godz. 9.00. Na placu Zamkowym o godzinie 16.00 rozpocznie się koncert transmitowany przez Telewizję Polską. Wystąpią zespół Bracia, Dzieci z Brodą, Maja Sikorowska i Andrzej Sikorowski, Natalia Niemen i Mate.O, bracia Steczkowscy oraz Paddy Kelly z The Kelly Family.

Po koncercie, około godziny 16.50, będzie miał miejsce Apel miasta Warszawy – czyli część koncertu przygotowana przez stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Następnie uczestnicy obchodów przeniosą się do kościoła akademickiego św. Anny, gdzie wezmą udział w Mszy św. sprawowanej w intencji dobrego rozpoczęcia nowego roku akademickiego.

Jak co roku, wolontariusze zbierać będą pieniądze na stypendia Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Obecnie stypendystami Fundacji jest 2,5 tys. młodych osób, ponad 150 osób ukończyło już studia na renomowanych wyższych uczelniach w całym kraju. Dla stypendystów organizuje się obozy w dużych miastach, zwłaszcza akademickich, co ma zachęcić młodzież z małych ośrodków żeby kontynuowała w takich miejscach naukę na znanych uczelniach. W ubiegłym roku, podczas XI Dnia Papieskiego zebrano 7 mln 425 tys. zł. Fundusz stypendialny można też wesprzeć wysyłając SMS pod numer 72 50 (koszt 2,46 zł z VAT), dzwoniąc na numer: 704 20 7250 (2,50 zł z VAT) lub wpłacając pieniądze na konto Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”: 81 1320 1104 2979 6023 2000 0001.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • alfred_sporny
  13.10.2012 14:26
  kij z Rokiem Wiary, kiedy można coś o JPII powiedzieć.
 • nirs
  13.10.2012 14:48
  W innych krajach ciągle gadają o Roku Wiary, na szczęście my mamy uroczystości Jana Pawła i omija nas cały ten międzynarodowy szum związany z Rokiem Wiary i nowym odczytaniem Soboru Watykańskiego II.

 • Andrzej_Macura
  13.10.2012 15:06
  Andrzej_Macura
  U nas też całkiem sporo o Synodzie i Roku Wiary Np. pod adresem

  http://info.wiara.pl/Informacje/Z_Kosciola

  Tu są wszystkie informacje z Kościoła, w tym z Synodu. Więcej informacji z Kościoła można znaleźć pod adresem:

  http://kosciol.wiara.pl/Trzeba_zauwazyc

  A same synodalne można znaleźć pod adresem:

  http://kosciol.wiara.pl/Synod_nowa_ewangelizacja

  Na głównej stronie Wiary w tej chwili dwie informacje w pierwszym po lewej od góry okienku dotyczą Synodu, a okno niżej, jest jedno omówienie i link do strony z Rokiem Wiary i Synodem. Nie mówiąc o tym, że między nimi jest baner do podserwisu Roku Wiary, a przecież Synod jest jego częścią...

  W serwisie info wiara.pl jest okienko Z Kościoła i tam kilka informacji też jest z synodu.

  A z Roku Wiary były w czwartek. Całkiem sporo...

  Wiara.pl trzyma rękę na pulsie ;)
 • Anna
  13.10.2012 15:50
  Na stronie Radia Maryja mozna nadal odsłuchac i zobaczyć trasmisje które były bezpośrednio przeprowadzane z Watykanu z otwarcia Synodu i Roku Wiary, w tym homilie Ojca Świetego Benedykta XVI.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.