Kapłańskie legitymacje

Kapelani wojskowi oraz służb mundurowych, należący do ordynariatu polowego otrzymali legitymacje kapłańskie w formie nowoczesnej plastikowej karty, przypominającej dowód osobisty lub prawo jazdy. Legitymacje zostały wręczone podczas niedawnych rekolekcji kapelanów odbywających się na Jasnej Górze.

Projektem i produkcją dokumentów zajęła się Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych w Warszawie.

Legitymacja potwierdza tożsamość i przynależność kapłana do diecezji wojskowej. Widnieją na niej podstawowe dane osobowe księdza, miejsce inkardynacji, jego zdjęcie i podpis oraz chip z możliwością wgrania na niego podpisu elektronicznego. Z tyłu legitymacji znajduje się miejsce na hologram umieszczany co trzy lata i przedłużający ważność dokumentu. Formuła, napisana po łacinie, potwierdza uprawnienia do głoszenia Słowa Bożego, sprawowania Eucharystii i udzielania sakramentu pokuty. udzielania przez kapłana sakramentów.

- Legitymacja ma przede wszystkim ułatwić identyfikację kapłana podczas pobytu w kraju i za granicą. Dlatego legitymacja jest zredagowana w trzech językach: po polsku, po angielsku i po łacinie. Może się przydać w czasie urlopu lub pielgrzymowania do świętych miejsc, żeby miejscowy proboszcz nie bał się dopuścić kapelana do odprawiania Mszy św. - powiedział KAI ks. Jan Dohnalik, kanclerz Kurii Polowej. Do tej pory nie odnotowaliśmy przypadku podszywania się pod kapłana naszej diecezji, ale trzeba dmuchać na zimne – dodaje.

Legitymacje otrzymali kapelani wojska, straży granicznej oraz emerytowani kapelani inkardynowani do ordynariatu polowego.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.