Czym jest Kościół?

Czym jest Kościół? Co to znaczy wierzyć w Kościół? Gośćmi Joanny Raś są ks. Grzegorz Strzelczyk i Magdalena Jóźwik (w części pierwszej i drugiej). W trzeciej części o tym, co Synod ma dać duszpasterstwu mówi ks Roman Chromy.

Czym jest Kościół?   Pierwsze pytanie, które trzeba sobie postawić, to pytanie o samoświadomość Kościoła przed Soborem Watykańskim II i pierwszym Synodem Archidiecezji Katowickiej. O tym w pierwszej części audycji. Kościół jako społeczność, Kościół jako wydarzenie, Kościół - dziejący się Duch Święty...

Co to znaczy wierzyć w Kościół? Wierzyć w obecność Boga w Kościele, w Ducha Świętego działającego w Kościele przez instytucję, sakramenty, ludzi... Jak przychodzi to działanie Boga?

I kolejne pytanie: jak nie redukować Kościoła do hierarchii? Może warto zauważyć: Kościół  nie może się składać z samych księży. Nie mieliby wtedy komu służyć!

***

Co Synod może dać duszpasterstwu, skoro w założeniu ma to być Synod duszpasterski, a więc praktyczny? Nie chodzi nam o produkowanie dokumentów - mówi ks. Roman Chromy, dyrektor wydziału duszpasterstwa ogólnego katowickiej kurii.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg