„Asyż w Gdańsku”

Muzułmanie, żydzi i chrześcijanie modlili się dziś w Gdańsku o pokój na świecie.

Po raz siódmy pod namiotem na dziedzińcu kościoła Św. Trójcy w niedzielę, 30 września odbyło się spotkanie „Asyż w Gdańsku”. Wydarzenie to poprzedził Marsz Cywilizacji Miłości, który przeszedł ulicami Starego Gdańska do Kościoła Św. Trójcy.

Modlitwa o pokój odbyła się na dziedzińcu Kościoła Św. Trójcy. - Panie pozwól byśmy na Twój obraz budowali pokój między narodami. Pomóż otworzyć drzwi do braci naszych. Do tych, których usta nie mówią kłamliwie, a prawica nie wznosi się do kłamliwej przysięgi – modlił się Jakub Szadaj, przewodniczący Niezależnej Gminy Wyznania Mojżeszowego RP. - Napełnij nas mądrością, czystym słowem, miłością. Spraw, by świat szalony był uzdrowiony, a Twoje dzieci mogły się cieszyć spokojem - mówił.

Hani Hraish, imam Gminy Muzułmańskiej w Gdańsku wyjaśniał, że „jedno z imion, które wybrał Bóg to pokój. To inaczej dobro. To przywitanie między wierzącymi ludźmi. W pokoju kryje się co wszystko jest dobre”. - Boże obdarzaj nas pokojem - każdego z nas w naszych rodzinach, domach, na naszych ulicach i osiedlach. Bożej obdarzaj wszystkich na świecie pokojem - m.in. ludzi w Ziemi Świętej, a szczególnie w Syrii. Boże pomóż im, by skończyli wojnę. Pomóż, by dobro zwyciężyło zło – mówił imam Hraish.

- Panie, w Twojej woli nasz pokój – modlił się z kolei ks. Rafał Michalak z Kościoła Polskokatolickiego. - Panie, wysłuchaj tej modlitwy, która wznosi się do Ciebie spośród zgiełku i rozpaczy świata w którym zapomniano o Tobie, w którym nie wzywa się Twojego imienia, w którym drwi się z Twoich praw i ignoruje Twoją obecność. Albowiem nie znając Ciebie - nie żyjemy w pokoju – mówił ks. Michalak. - Pomóż nam wykorzystać naukę dla pokoju i bogactwa, nie dla wojny i zniszczenia. Pokaż nam jak wykorzystać energię nuklearną dla dobra, a nie dla zguby dzieci naszych dzieci. Obdarz światłem, siłą i cierpliwością wszystkich, którzy pracują na rzecz pokoju – mówił kapłan.

Organizatorami spotkania "Asyż w Gdańsku" są: Dom Pojednania i Spotkań im. św. Maksymiliana M. Kolbego, Klasztor Franciszkanów w Gdańsku, Gmina Muzułmańska w Gdańsku oraz Niezależna Gmina Wyznania Mojżeszowego RP. Spotkanie to odbywa się w rocznicę spotkania ekumenicznego, które Jan Paweł II zorganizował 27 października 1986 roku. Wtedy to zaprosił do Asyżu przedstawicieli wszelkich religii świata na wspólną modlitwę o pokój.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama