Kard. Nycz: Rok Wiary czasem jej pogłębiania

Kard. Kazimierz Nycz apeluje, aby rozpoczynający się 11 października Rok Wiary był czasem jej pogłębiania. Ludzie wierzą po swojemu w to, co im odpowiada, pomijają prawdy wymagające i niewygodne - podkreśla w liście pasterskim, który ma być odczytany w niedzielę.

Okazją obchodów jest 50. rocznica otwarcia Soboru Watykańskiego II, który - jak podkreśla hierarcha - "przypomina fundamenty wiary i wytycza kierunki jej głoszenia we współczesnym świecie" oraz 20. rocznica ogłoszenia Katechizmu Kościoła Katolickiego przez Jana Pawła II.

Metropolita warszawski kard. Nycz podkreśla, że 11 października kościołach będzie celebrowana wieczorna msza święta, podczas której zostanie wniesiona księga Katechizmu Kościoła Katolickiego. Przez cały Rok Wiary pozostanie ona w świątyniach na widocznym miejscu.

Hierarcha zachęca do refleksji nad naturą wiary chrześcijańskiej i poznawania jej fundamentalnych treści. "Dziś ta refleksja jest w sposób usystematyzowany i przystępny podana wiernym w jednym z najważniejszych dokumentów współczesnego Kościoła, jakim jest Katechizm Kościoła Katolickiego. Nie przypadkowo właśnie Katechizm stał się podstawą do wytyczenia tej drogi, która nas czeka w Roku Wiary" - napisał hierarcha.

Jak podkreśla kard. Nycz, chodzi o czytelne rozróżnienie, czym wiara chrześcijańska jest, a czym nie jest. "W dzisiejszym świecie charakterystyczne jest rozmywanie się nawet najbardziej fundamentalnych pojęć. Jest bardzo wiele ludzi, którzy ciągle deklarują się jako wierzący, choć dawno nie spełniają obiektywnych kryteriów wiary. Wierzą po swojemu w to, co im odpowiada, a pomijają prawdy wymagające i niewygodne" - zaznacza metropolita warszawski. Dodaje, że przed niebezpieczeństwem takiej wybiórczości i przed nieznajomością prawd wiary katolickiej uchronić może nauczanie Soboru Watykańskiego II oraz zgłębianie Katechizmu Kościoła Katolickiego.

Rok Wiary to - jak napisał w liście kard. Nycz - szczególna okazja do rachunku sumienia i odpowiedzi na pytania: "Jak pomagamy innym zdobywać łaskę wiary? Jaka jest nasza troska o modlitwę własną i innych? Jaki dajemy przykład postawy wobec niedzielnej mszy św. i regularnej spowiedzi?".

Hierarcha apeluje też, by wierni przypomnieli sobie o "obowiązku przyznawania się do naszej wiary, zwłaszcza w środowiskach niechętnych wierze".

Jak przypomina kard. Nycz, Rok Wiary ogłosił papież Benedykt XVI listem apostolskim "Porta fidei" jako szczególny "czas łaski". Zwraca uwagę, że papież wyraża pragnienie, aby w tym czasie "każdy wierzący na nowo odkrył treść wiary".

Obchody Roku Wiary będą trwały do uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata 24 listopada 2013 roku.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama