Brazylia: biskupi o ewangelizacji i wyborach

Brazylijscy biskupi przygotowują przesłanie do narodu, które wystosują po październikowych wyborach samorządowych. Opracowywane jest ono podczas obecnego posiedzenia rady duszpasterskiej brazylijskiego episkopatu.

W skład tego organizmu wchodzą wraz z prezydium episkopatu wszyscy przewodniczący poszczególnych komisji duszpasterskich.

Głównym tematem rozważań rady duszpasterskiej jest realizacja wytycznych Rady Episkopatu Latynoamerykańskiego oraz wskazań ogólnych akcji ewangelizacyjnej tutejszego episkopatu w perspektywie nowych wyzwań pojawiających się w wypełnianiu Misji Kontynentalnej.

Ponadto hierarchowie zapoznają się z rzeczywistością społeczno-polityczną kraju w perspektywie zbliżających się wyborów municypalnych. W trakcie zebrania biskupi podkreślali znaczenie narodowej kampanii na rzecz świadomego wyboru, jak też wrażliwości obywatelskiej wyborców. Mają oni oceniać kandydatów ubiegających się o mandat wyborczy według tego, czy posiadają tzw. czystą kartotekę, tzn. czy nie toczy się przeciw nim jakiś proces sądowy. To właśnie na wniosek episkopatu przeprowadzana była kampania narodowa, dzięki której parlament postanowił, że kandydat ubiegający się o głos wyborczy do władz ustawodawczych i wykonawczych nie może być osobą, przeciw której toczy się proces sądowy.

Prezydium episkopatu zapowiedziało, że na zakończenie posiedzenia rady duszpasterskiej zostanie skierowane do narodu przesłanie w związku z wyborami municypalnymi. Wybory nowych prefektów i radnych municypalnych odbędą się w całej Brazylii 7 października.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama